Aktualizacja: 28.04.2025 23:33 Publikacja: 27.05.2021 14:19
Foto: Kody GTU wprowadzono w ramach uszczelnienia systemu podatkowego. Źródło: Adobe Stock
Kody GTU to rodzaj klasyfikacji stosowanej w pliku JPK_VAT, która określa przynależność niektórych sprzedawanych towarów i usług, do jednej z trzynastu wyodrębnionych grup. Kody GTU wprowadzono w ramach uszczelnienia systemu podatkowego.
Podatnicy zgodnie z art. 106 b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zobowiązani są do wystawienia faktury dokumentującej : „sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.” Podstawa opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje: „koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.” Podatnicy mogą mieć wątpliwości czy usługi kompleksowe, w których skład wchodzą towary lub usługi objęte obowiązkiem oznaczenia kodem GTU, objęte są obowiązkiem ich stosowania. Symbole GTU stosowane są w oznaczeniach w JPK _V7 i nie ma potrzeby umieszczania ich na fakturach.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas