Pułapki sprzedaży poleasingowego auta

Przeznaczenie samochodu, który po leasingu przedsiębiorca wykupuje, do działalności firmy lub majątku prywatnego, to tylko jeden z czynników, który księgowy musi uwzględnić, ustalając skutki podatkowe zbycia takiego pojazdu.

Aktualizacja: 15.09.2018 13:24 Publikacja: 15.09.2018 08:00

Pułapki sprzedaży poleasingowego auta

Foto: AdobeStock

Leasing od wielu lat cieszy się ogromną popularnością jako jedna z form finansowania używanych w działalności gospodarczej maszyn, środków transportu czy budynków. Zwolennicy leasingu wśród jego zalet wymieniają nie tylko korzystne parametry finansowe, ale również podatkowe benefity w postaci możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości płaconych rat leasingowych.

Przedsiębiorcy najczęściej leasingują środki transportu. Płacone raty zmniejszają w całości przychód podatkowy, ponieważ nie znajduje tu zastosowania, wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, ograniczenie dotyczące samochodów osobowych o wartości przekraczającej 20 tys. euro. Kolejnym podatkowym walorem tej formy finansowania jest możliwość jednorazowego ujęcia w kosztach podatkowych opłaty wstępnej. Przedstawiane przez podatników wątpliwości dotyczą natomiast skutków podatkowych sprzedaży wykupionego z leasingu samochodu, zwłaszcza zakwalifikowania ich do właściwego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, a także wskazania czy czynność ta podlega lub nie podatkowi od towarów i usług.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej