Zmiany w prawie chińskim przydadzą się polskim przedsiębiorcom

Na zintensyfikowanej wymianie handlowej Polski z Chinami korzystają polscy przedsiębiorcy, których produkty i usługi stają się coraz bardziej rozpoznawalne na rynku chińskim. Z tego względu istotną kwestią dla przedsiębiorców uczestniczących w takiej wymianie pozostaje znajomość przepisów i standardów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach. Ostatnio uległy one zmianie.

Publikacja: 20.04.2018 07:00

Zmiany w prawie chińskim przydadzą się polskim przedsiębiorcom

Foto: Adobe Stock

Należy zatem odnotować uchwalone 14 listopada 2017 roku przez Komitet Stały Komunistycznej Partii Chin fundamentalne zmiany, jakie zostały wprowadzone w Prawie o Zwalczaniu Nieuczciwej Konkurencji (dalej: Nowe Prawo).

Nowe Prawo obowiązuje wszystkie podmioty gospodarcze prowadzące wymianę handlową w Chinach od 1 stycznia 2018 roku. Jest to jedna z nielicznych zmian w prawie chińskim, która zmierza rzeczywiście do rozwiązania wątpliwości praktycznych, z jakimi mierzyli się przedsiębiorcy operujący na rynku chińskim od czasu przyjęcia pierwszej wersji tego prawa w 1993 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim zakresu czynów nieuczciwej konkurencji, nowej definicji przekupstwa gospodarczego (pojęcie to należy odróżnić od węższego pojęcia korupcji w rozumieniu przepisów chińskiego prawa karnego), ochrony tajemnicy handlowej, prowadzenia postępowań w sprawie naruszeń prawa oraz reżimu odpowiedzialności w razie dokonania czynów nieuczciwej konkurencji przez podmioty gospodarcze.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku