Czy udzielenie absolutorium zwalnia członków z odpowiedzialności wobec spółki

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, spółka kapitałowa, której rok kalendarzowy jest rokiem obrotowym, zobowiązana jest podjąć uchwałę o udzieleniu bądź nieudzieleniu absolutorium członkom swoich organów.

Publikacja: 22.12.2017 06:00

Czy udzielenie absolutorium zwalnia członków z odpowiedzialności wobec spółki

Foto: 123RF

Jednak bardzo ważna jest analiza potencjalnego wpływu, jaki może mieć absolutorium na odpowiedzialność członków wobec spółki. Są różne stanowiska odnośnie skutków udzielenia absolutorium członkom organów spółki kapitałowej i ich odpowiedzialności wobec niej. Jakie one są?

Absolutorium to niezdefiniowane określenie, jakim posługuje się ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1577). Z punktu widzenia przepisów k.s.h., absolutorium stanowi specyficzną instytucję prawa spółek handlowych. Można je zdefiniować również jako zatwierdzenie bądź akceptację przez zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej sposobu sprawowania funkcji i podejmowanych w związku z tym działań przez członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, występującej tylko w spółce z o.o., w poprzednim roku obrotowym jako zgodnych z przepisami prawa, postanowieniami umowy spółki, dobrymi obyczajami oraz interesem spółki i jej wspólników w spółce z o.o. albo akcjonariuszy w S.A.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki