Cechy stosunku pracy wynikają bezpośrednio z Kodeksu pracy. Jedną z nich jest podporządkowanie pracownika pracodawcy. W przypadku wspólników sp. z o.o. problem polega na tym, iż w rzeczywistości członek zarządu, będący jednocześnie wspólnikiem spółki, byłby podporządkowany sam sobie. Ponieważ w zdecydowanej większości takich spółek członkami zarządu są jej wspólnicy lub nawet jedyny wspólnik, to kwestia ta bardzo często trafia do rozstrzygnięcia przez sądy. Orzecznictwo sądowe w tym zakresie stanęło na stanowisku, iż takie zatrudnienie, co do zasady, jest dopuszczalne. Powstaje wówczas tzw. podporządkowanie autonomiczne, które polega na tym, że pracownik realizuje przekazane mu zadania. Respektując uchwały wspólników, samodzielnie decyduje o sposobie ich realizacji i wypełnianiu obowiązków wynikających z przepisów, w szczególności Kodeksu spółek handlowych. W tym systemie podporządkowania pracowniczego pracodawca określa godziny czasu pracy i wyznacza zadania, ale sposób ich realizacji pozostaje w gestii pracownika. Niemniej jednak w praktyce powstaje wiele kontrowersji, zaś zasada ta ulega wielu wyjątkom w zależności od struktury spółki.

Jeżeli wspólnik faktycznie wykonuje swoje obowiązki jak pracownik, to nie ma podstaw do zakwestionowania jego zatrudnienia. Co więcej, w spółce dwu i wieloosobowej nie dochodzi do nawiązania umowy o pracę z samym sobą, jak też nie zachodzi sytuacja wykluczająca podporządkowanie pracownicze. W takim przypadku uznać należy, że dopuszczalne jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jednego ze wspólników spółki. Dopuszczalna jest również sytuacja, gdy w dwuosobowej spółce obaj wspólnicy pełnią funkcje członków zarządu, a z jednym z nich zawarta została umowa o pracę obejmująca jej wykonywanie. Wówczas uznaje się, iż nie dochodzi do połączenia pracy oraz kapitału i możliwe jest zawarcie ze wspólnikiem umowy o pracę. Zasadniczo więc wspólnik może być zatrudniony w zarządzie spółki.

Jedyny udziałowiec członkiem zarządu

Odmienna sytuacja dotyczy spółki jednoosobowej, w której jedyny wspólnik jest członkiem zarządu. Nie ma możliwości zatrudnienia w sp. z o.o. na podstawie umowy o pracę jedynego jej wspólnika. Brak jest wówczas podporządkowania pracowniczego oraz faktycznego rozdzielenia między osobami pracodawcy i pracownika. Niemożliwe jest bowiem wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, gdy wszystkie te role faktycznie odgrywa ta sama osoba. Tego rodzaju umowa o pracę jest więc nieważna.

Nie ma znaczenia fakt, że w spółce jest dwóch członków zarządu. Nawet w takim przypadku nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy, ponieważ podporządkowanie pracownicze może istnieć wyłącznie w przypadku rozdzielenia osób pracodawcy i pracownika.

Jedyny wspólnik nie może zatem podlegać ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Potwierdzają to także przepisy ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nimi za osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności uznaje się wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. Oznacza to, że z mocy prawa posiadanie statusu takiego wspólnika decyduje o podleganiu przez niego ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, a nie ze stosunku pracy.

Gdy wspólnik spółki jest większościowy

Podobnie jak w przypadku jednoosobowej sp. z o.o., orzecznictwo traktuje wspólnika dominującego. W orzecznictwie za niedopuszczalne uznano sytuację, gdy wspólnik posiadający przytłaczającą większość udziałów, np. 99 proc., był zatrudniony jako członek zarządu. Uznawano bowiem, że nie może być on wówczas związany ze spółką stosunkiem pracy. Przyjmuje się, iż powinien być traktowany jak jedyny wspólnik, gdyż faktycznie taka jest jego pozycja w spółce, a udziałowiec mniejszościowy jest iluzoryczny. Niemniej jednak pojęcie wspólnika dominującego jest nieostre i brak jest jakiejkolwiek definicji w tym zakresie. Dlatego w każdej sprawie indywidulnie jest oceniane – w zależności od posiadanych udziałów i realnego wpływu na spółkę – czy istnieje stosunek podporządkowania. Dlatego należy z dużą ostrożnością podchodzić do zawierania przez wspólnika większościowego umowy o pracę ze spółką i zweryfikować zaplanowaną strukturę pod kątem jej dopuszczalności.

Wspólnik - członek zarządu nabywa spółkę

Zdarzają się sytuacje, gdy w trakcie stosunku pracy wspólnik uzyskuje wszystkie udziały w spółce i w konsekwencji staje się ona jednoosobowa. W orzecznictwie przyjmuje się, że w takim przypadku stosunek pracy wspólnika sp. z o.o. wygasa z momentem nabycia przez niego wszystkich udziałów w tej spółce. Jeżeli zatem status pracownika zostaje zdominowany przez właścicielską pozycję wspólnika spółki, to nie może być mowy o zatrudnieniu w ramach stosunku pracy.

Umowa o pracę ze wspólnikiem

Zatrudnienie wspólnika w zarządzie spółki następuje w specjalnych warunkach. W umowie między spółką a członkiem zarządu reprezentuje ją rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Zasada ta ma zastosowanie do spółek wieloosobowych oraz jednoosobowych, w których wspólnik nie jest jedynym członkiem zarządu. Wynika z niej, że w umowach, także w tych o pracę, sp. z o.o. powinna być reprezentowana w sposób szczególny, czyli przez radę nadzorczą lub pełnomocnika ustanowionego uchwałą zgromadzenia wspólników. W razie niezachowania tej reprezentacji umowa jest nieważna.

Natomiast, jeśli wspólnik ma być zatrudniony poza zarządem na innym stanowisku zarządzającym, np. jako dyrektor lub kierownik, to spółka powinna być reprezentowana przy zawieraniu umowy o pracę zgodnie z jej reprezentacją. Oznacza to, że w razie zatrudnienia wspólnika poza zarządem spółki stosuje się ogólne zasady zawierania umów o pracę.

Zdaniem autorki

Monika Błońska, radca prawny w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. jej wspólnika jest generalnie dopuszczalne. Nie ma także przeszkód, aby wspólnik był zatrudniony na kierowniczym stanowisku, w tym jako członek zarządu. Orzecznictwo sądowe jedynie w przypadku spółek jednoosobowych oraz takich, w których wspólnik ma pozycję dominującą, wyklucza możliwość zatrudnienia go w ramach stosunku pracy, uzasadniając, że w takim przypadku nie istnieje podporządkowanie pracownika pracodawcy, bowiem dochodziłoby do nawiązania umowy z samym sobą. Wspólnik nie może bowiem łączyć funkcji właściciela kapitału z funkcjami pracownika. Natomiast odmiennie i indywidulnie należy oceniać sytuację, w której ilość udziałów wspólnika nie wykazuje tak znaczącej przewagi w porównaniu do pozostałych wspólników. Wówczas można by uznać, że faktycznie możliwe jest istnienie stosunku pracy między takim wspólnikiem a spółką.