Jakie administracyjne kary pieniężne grożą przedsiębiorcy

Jedna z większych zmian wprowadzonych do Kodeksu postępowania administracyjnego 1 czerwca 2017 r. dotyczy określenia wspólnych zasad związanych z wymierzaniem administracyjnych kar pieniężnych.

Publikacja: 05.07.2017 05:00

Jakie administracyjne kary pieniężne grożą przedsiębiorcy

Foto: ROL

Warto znać podstawowe zasady związane z wymierzaniem tych kar. Mogą one być ważne dla przedsiębiorców w wielu sytuacjach. Kary wymierzane np. w związku z przekroczeniem norm ochrony środowiska, mają bowiem realny wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw.

Jako administracyjną karę pieniężną określa się przewidzianą w ustawie sankcję o charakterze pieniężnym nakładaną przez organ administracji publicznej w drodze decyzji, w następstwie naruszenia prawa. Naruszenie może polegać na niedopełnieniu obowiązku albo naruszeniu zakazu ciążącego na osobie fizycznej, osobie prawnej, albo jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. W kodeksie doprecyzowano, co należy brać pod uwagę przy wymierzaniu administracyjnej kary pieniężnej. Wskazuje on na wagę i okoliczności naruszenia prawa, w szczególności potrzebę ochrony życia lub zdrowia, ochrony mienia w znacznych rozmiarach, czy też ochrony interesu publicznego. Inne przesłanki to częstotliwość niedopełniania w przeszłości obowiązku albo naruszania zakazów tego samego rodzaju, stopień przyczynienia się strony (na którą nakłada się karę) do naruszenia prawa, czy też działania dobrowolnie podjęte przez stronę w celu usunięcia naruszenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku