Aktualizacja: 13.06.2017 02:00 Publikacja: 13.06.2017 02:00
Foto: www.sxc.hu
Rz: Od kiedy nabywa prawo do dodatkowego urlopu pracownik, który przez kilka lat nie zgłosił pracodawcy, że ma odpowiednie orzeczenie? Czy trzeba mu udzielić po 10 dni tego urlopu za wsteczne lata lub wypłacić ekwiwalent (jeśli wyjdzie to na jaw na koniec zatrudnienia)?
Edyta Sieradzka: Prawo do dodatkowego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do stopnia znacznego lub umiarkowanego. Jest to niezależne od momentu przedstawienia orzeczenia pracodawcy. Jednak pracownik może korzystać z tego uprawnienia dopiero po przedłożeniu w firmie orzeczenia. Jeżeli przez klika lat zatrudnienia miał ważne orzeczenie, a nie zgłosił tego faktu pracodawcy, prawo do urlopu dodatkowego nabywa od razu, tj. od dnia przedłożenia orzeczenia, gdyż już przepracował rok od dnia zaliczenia go do odpowiedniego stopnia niepełnosprawności, nawet jeśli przedstawi to orzeczenie na koniec zatrudnienia. Jednak roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Trzyletni termin przedawnienia prawa do urlopu rozpoczyna się najwcześniej w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył to prawo. Jeżeli etatowiec długo zwlekał z przedłożeniem orzeczenia, pracodawca będzie mu musiał udzielić urlopu / wypłacić ekwiwalent za trzy lata wstecz.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Szef będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości pensji, opierając się na obiektywnych i neutralnych pod kątem płci kryteriach. Obowiązek raportowania ma dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rozporządzenie o wynagrodzeniach nauczycieli w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2025 r. zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W czwartek 20 marca wchodzi w życie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Gdy nastroje społeczne nie wpisują się dobrze w wyborcze scenariusze, banki stają się wygodnym obiektem ataków polityków. W gospodarce, w której są głównym źródłem finansowania, to gorzej niż zbrodnia, to błąd.
Nie tylko wśród pracowników, ale także wśród pracodawców większość badanych popiera ujawnianie wysokości wynagrodzeń, choć niekiedy z zastrzeżeniami.
Wielomilionowe wynagrodzenia zarządów w sektorze finansowym w Polsce to już norma. Ale do zachodnich kolegów naszym szefom banków wciąż daleko.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas