Prawo do urlopu dodatkowego przedawnia się po trzech latach

Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Publikacja: 13.06.2017 02:00

Prawo do urlopu dodatkowego przedawnia się po trzech latach

Foto: www.sxc.hu

Rz: Od kiedy nabywa prawo do dodatkowego urlopu pracownik, który przez kilka lat nie zgłosił pracodawcy, że ma odpowiednie orzeczenie? Czy trzeba mu udzielić po 10 dni tego urlopu za wsteczne lata lub wypłacić ekwiwalent (jeśli wyjdzie to na jaw na koniec zatrudnienia)?

Edyta Sieradzka: Prawo do dodatkowego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do stopnia znacznego lub umiarkowanego. Jest to niezależne od momentu przedstawienia orzeczenia pracodawcy. Jednak pracownik może korzystać z tego uprawnienia dopiero po przedłożeniu w firmie orzeczenia. Jeżeli przez klika lat zatrudnienia miał ważne orzeczenie, a nie zgłosił tego faktu pracodawcy, prawo do urlopu dodatkowego nabywa od razu, tj. od dnia przedłożenia orzeczenia, gdyż już przepracował rok od dnia zaliczenia go do odpowiedniego stopnia niepełnosprawności, nawet jeśli przedstawi to orzeczenie na koniec zatrudnienia. Jednak roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Trzyletni termin przedawnienia prawa do urlopu rozpoczyna się najwcześniej w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył to prawo. Jeżeli etatowiec długo zwlekał z przedłożeniem orzeczenia, pracodawca będzie mu musiał udzielić urlopu / wypłacić ekwiwalent za trzy lata wstecz.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku