Pakiet wierzycielski ma ułatwić dochodzenie należności przez firmy. Wszystko dzięki łatwiejszemu uzyskiwaniu danych o kontrahencie, skuteczniejszych zabezpieczeniach sądowych i udrożnieniu procesów uproszczonych.
Szybkiemu uzyskaniu informacji o kontrahencie służy ułatwienie korzystania z biur informacji gospodarczej: wystarczy wniosek do jednego biura, a to udzielać będzie zbiorczej informacji ze wszystkich.
Nowela udrażnia też pozwy zbiorowe. Siedem lat ich stosowania dało słabe efekty i rząd postanowił to zmienić. Rozszerza również postępowanie uproszczone na sprawy o wartości sporu do 20 tys. zł – teraz granicą jest 10 tys. zł.
Wzmocnieniu skuteczności sądowych zabezpieczeń ma służyć nałożony na sądy obowiązek wpisywania do ksiąg wieczystych sądowych zakazów zbywania nieruchomości.
Pomyślano także o zachęcie do ugód w sporach z udziałem organów administracji rządowej i państwowych jednostek, w których tylko sporadycznie do nich dochodzi. Kierownicy tych podmiotów zwyczajnie obawiają się odpowiedzialności.
Nowela zmienia dziesięć ustaw. Jest to pilotażowy projekt z pakietu „100 zmian dla firm" wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2017 r., a część przepisów zacznie obowiązywać w późniejszym terminie. Brak jeszcze tylko podpisu prezydenta. —dom
etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta