Aktualizacja: 08.03.2017 01:00 Publikacja: 08.03.2017 01:00
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
- Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Zwrócił się do mnie o pomoc właściciel gruntów rolnych, który zawarł jako wydzierżawiający umowę ich dzierżawy. Zgodnie z umową wydzierżawiający oddaje dzierżawcy całą nieruchomość rolną (grunty rolne) do „używania i pobierania pożytków z przeznaczeniem na prowadzenie działalności rolniczej". Dzierżawie podlega ziemia o powierzchni 8,22 ha. Roczny czynsz dzierżawy określono w umowie na kwotę 3400 zł. Czynsz jest płatny jednorazowo, we wrześniu każdego roku dzierżawy. Dzierżawca jest rolnikiem, a wydzierżawiony grunt służy do produkcji roślinnej (zboża, ziemniaki). Ani wydzierżawiający, ani dzierżawca nie prowadzą działalności gospodarczej. Czy czynsz z dzierżawy gruntu rolnego przeznaczonego na działalność rolniczą podlega PIT? – pyta czytelnik.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać również ci podatnicy, którzy prowadzą działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Przychody z udzielania licencji na oprogramowanie są przychodami „pasywnymi”. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest zakres licencji, której spółka udziela na wytworzone przez siebie oprogramowanie.
Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać: spółkę z o.o., a może JDG. Decyzja powinna być podjęta na podstawie analizy takich czynników jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych.
Przedsiębiorca ma prawo zaliczać do kosztów wydatki na eksploatację auta, z którego korzysta na podstawie umowy użyczenia. Jeśli samochód jest też używany prywatnie, to koszty rozlicza w 75 proc. Użyczonego samochodu nie można natomiast amortyzować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas