Aktualizacja: 10.02.2017 05:30 Publikacja: 10.02.2017 05:30
Foto: 123RF
Komisja nie ma bowiem wątpliwości, że są to działania godzące w rozwój konkurencji, a tym samym sprzeczne z prawem i ryzykowne nawet dla kadry zarządzającej.
Ostatnie dwa lata to czas znaczących zmian legislacyjnych w obszarze handlu elektronicznego. W 2015 r. zaczęła obowiązywać ustawa o prawach konsumenta, w kwietniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, dająca nowe narzędzia kontrolne prezesowi UOKiK. W 2017 r. dla przedsiębiorców z sektora e-commerce najważniejsze będą z kolei nowe zalecenia Komisji Europejskiej, która, po raz pierwszy, uważnie przyjrzała się handlowi w sieci, jako obszarowi stanowiącemu w jej opinii koło zamachowe wielu sektorów rynku. Idąc tym tropem, Komisja uznała, że wszelkie naruszenia prawa ochrony konkurencji w obszarze e-commerce powodują zniekształcenie swobodnej wymiany handlowej, co z kolei może skutkować naruszeniem dobrobytu konsumentów. Należy pamiętać, że prawo ochrony konkurencji ma za zadanie otwieranie rynków i tworzenie swobodnego przepływu produktów między poszczególnymi rynkami państw członkowskich Unii Europejskiej, właśnie po to, by chronić interes klientów. Obowiązkiem przedsiębiorców jest zaś respektowanie europejskich reguł gry przy jednoczesnym poszukiwaniu efektywności. Czy jest to możliwe – z pewnością tak, ale trzeba być do tego odpowiednio przygotowanym.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Czym różni się od większości rosyjskich bogaczy Michaił Prochorow? Między innymi tym, że jest najbogatszym kawalerem Rosji, bezdzietnym, a z majątku szacowanego na 11 mld dol., 9 mld stanowi gotówka. Teraz sprzedał swój przedostatni rosyjski aktyw.
Wszystkie roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat. Ale w przypadku niektórych z tych roszczeń termin przedawnienia może zacząć biec już po ustaniu stosunku pracy.
Brak wysłania pracownika na badania lekarskie nie stanowi automatycznego uszczerbku na jego zdrowiu. A tylko taki uszczerbek mógłby go uprawniać do odszkodowania.
Z prawdziwą satysfakcją oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. W tym wydaniu Państwa szczególnej uwadze chciałbym polecić ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które może zmienić sposób myślenia o odszkodowaniach w zamówieniach publicznych.
Najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) otwiera wykonawcom nową drogę do dochodzenia odszkodowań od zamawiających w przypadku utraty szansy na uzyskanie zamówienia publicznego.
• Finał prac na projektem ws. KSeF. Ważna zmiana dla najmniejszym firm • Harmonizacja e-faktur od 2035 r. Co czeka przedsiębiorców? • Jak firma po powodzi rozliczy straty i odszkodowania • Reklama na meczu - czy to się opłaca? • Rower elektryczny w firmie a obowiązki składkowe • Praca zdalna: jak firmy radzą sobie z formalnościami • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na listopad
Zarówno dotacje pochodzące z funduszy krajowych, jak i unijnych, mogą stanowić cenny zastrzyk wsparcia umożliwiający realizację projektów. Jakie czynniki brane są pod uwagę w programach wsparcia?
Instytucje specjalizujące się w usługach doradczych dla przedsiębiorców muszą rozwijać swoją ofertę i rozbudowywać zasoby. Teraz mogą na to pozyskać środki unijne z programu dla nowoczesnej gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas