Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs w zakresie działania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa". Zarezerwowane w nim środki mają służyć rozwojowi innowacyjności firm, poprzez tworzenie nowych lub znaczące udoskonalanie towarów, usług, procesów. W tym celu przedsiębiorcy muszą podejmować i prowadzić badania przemysłowe oraz realizować prace rozwojowe. I właśnie wydatki z tym związane mogą być przedmiotem rozliczenia i ostatecznie dofinansowania.
W zależności od potencjału firmy: posiadanego zaplecza, wyposażenia, kadry może ona sama prowadzić wszystkie prace B+R lub część z nich zlecić jednostce zewnętrznej. Istotne jest w tym ostatnim przypadku zachowanie trybu konkurencyjnego – wybór takiej jednostki nie może być zupełnie dowolny.
Należy pamiętać, że w działaniu 1.1.1 mogą zostać dofinansowane wyłącznie takie projekty badawczo-rozwojowe, które wpisują się w tzw. krajowe inteligentne specjalizacje. Spełnione muszą być także kryteria innowacyjności stosowanych metod, a przede wszystkim innowacyjności ostatecznego produktu, który ma być wynikiem prowadzonych badań. Istotne mogą być także kwestie finansowe, np. odnoszące się do minimalnej dopuszczalnej wartości kosztów kwalifikowanych.
Maksymalna wartość dofinansowania (udzielonej pomocy publicznej) nie może przekroczyć pułapów określonych w § 9 ust.1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (DzU z 2015r., poz.299), tj. równowartości:
- 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii badań przemysłowych,
- 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii eksperymentalnych prac rozwojowych.
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów wyłonionych w ogłoszonym konkursie (dla dużych firm) wynosi 400 mln zł. Nabór wniosków ma zostać przeprowadzony w okresie od 1 marca do 30 czerwca. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.