Niższe koszty obsługi, ale wyższe ryzyko niewypłacalności

Swapy cechuje elastyczność w kształtowaniu warunków umownych. Nie wymagają one wniesienia depozytów zabezpieczających i prowizji maklerskich.

Publikacja: 01.02.2017 01:00

Niższe koszty obsługi, ale wyższe ryzyko niewypłacalności

Foto: 123RF

Kontrakt swap jest umową zamiany przyszłych płatności na warunkach z góry określonych przez strony. Polega on na równoczesnym nabyciu jednego i sprzedaży drugiego instrumentu bazowego, zbliżonego wartościowo, przy realizacji zysków przez obie strony. Swap jest transakcją, w ramach której jedna strona jako odbiorca pierwszego instrumentu zobowiązuje się do płatności z tego tytułu na rzecz drugiej strony, natomiast druga strona jako nabywca drugiego instrumentu jest zobligowana do zrealizowania płatności z tego tytułu na rzecz pierwszej strony. Kwoty i terminy płatności ustalane są odrębnie dla każdego instrumentu podstawowego. Cechą charakterystyczną kontraktów swap jest zamiana jednego ryzyka na drugie, które w ocenie zawierającego tę umowę jest niższe. Zawarcie, trwanie i zamknięcie kontraktu swapowego nie wymaga fizycznej dostawy aktywów bazowych przez strony kontraktu. Swapy mogą mieć charakter towarowy lub finansowy. Jako umowy pozagiełdowe cechuje je duża elastyczność w indywidualizowaniu warunków umownych. Nie wymagają one wniesienia depozytów zabezpieczających i prowizji maklerskich, dzięki czemu pozwalają obniżyć koszt finansowy ich obsługi. Dowolność w zabezpieczaniu obarcza je jednak wysokim ryzykiem niewypłacalności kontrahentów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki