Niższe koszty obsługi, ale wyższe ryzyko niewypłacalności

Swapy cechuje elastyczność w kształtowaniu warunków umownych. Nie wymagają one wniesienia depozytów zabezpieczających i prowizji maklerskich.

Publikacja: 01.02.2017 01:00

Niższe koszty obsługi, ale wyższe ryzyko niewypłacalności

Foto: 123RF

Kontrakt swap jest umową zamiany przyszłych płatności na warunkach z góry określonych przez strony. Polega on na równoczesnym nabyciu jednego i sprzedaży drugiego instrumentu bazowego, zbliżonego wartościowo, przy realizacji zysków przez obie strony. Swap jest transakcją, w ramach której jedna strona jako odbiorca pierwszego instrumentu zobowiązuje się do płatności z tego tytułu na rzecz drugiej strony, natomiast druga strona jako nabywca drugiego instrumentu jest zobligowana do zrealizowania płatności z tego tytułu na rzecz pierwszej strony. Kwoty i terminy płatności ustalane są odrębnie dla każdego instrumentu podstawowego. Cechą charakterystyczną kontraktów swap jest zamiana jednego ryzyka na drugie, które w ocenie zawierającego tę umowę jest niższe. Zawarcie, trwanie i zamknięcie kontraktu swapowego nie wymaga fizycznej dostawy aktywów bazowych przez strony kontraktu. Swapy mogą mieć charakter towarowy lub finansowy. Jako umowy pozagiełdowe cechuje je duża elastyczność w indywidualizowaniu warunków umownych. Nie wymagają one wniesienia depozytów zabezpieczających i prowizji maklerskich, dzięki czemu pozwalają obniżyć koszt finansowy ich obsługi. Dowolność w zabezpieczaniu obarcza je jednak wysokim ryzykiem niewypłacalności kontrahentów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama