Reklama
Rozwiń

BHP: w wysoki mróz załoga może odmówić pracy

Niska temperatura wpływa na bezpieczeństwo wykonywania zadań na zewnątrz. Takim pracownikom trzeba zapewnić odpowiednią odzież i możliwość ogrzania się. Zaniechania firmy, zagrażające zdrowiu lub życiu podwładnych, uzasadniają odmowę pracy i oddalenie się.

Publikacja: 31.01.2017 01:00

Poza koksownikami, pracującym na zewnątrz w zimę trzeba też zapewnić odzież ochronną

Poza koksownikami, pracującym na zewnątrz w zimę trzeba też zapewnić odzież ochronną

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Dla pracodawcy zima to okres, w którym ma dodatkowe obowiązki zarówno wobec osób świadczących pracę w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Musi im bowiem zapewnić bezpieczeństwo pracy przy wystąpieniu dodatkowego czynnika, jakim jest niska temperatura.

Kwestię temperatur w pomieszczeniach pracy reguluje rozporządzenie MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 129, poz. 844). Zobowiązuje ono pracodawcę, aby zapewnił podwładnym temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. Nie może być ona niższa niż 14oC za wyjątkiem przypadków, gdy przemawiają za tym względy technologiczne. Natomiast w pomieszczeniach pracy, w której wykonywana jest tzw. lekka praca fizyczna, jak również w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie powinna być niższa niż 18oC. Te normy – za wyjątkiem przypadków uzależnionych od przyczyn technologicznych – są dla pracodawcy bezwzględnie wiążące.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego