Dotacje unijne dla firm na wytwarzanie energii odnawialnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.1 programu „Infrastruktura i środowisko”. Na przedsiębiorców działających w obszarze wytwarzania energii cieplnej zarezerwowano ponad 200 mln zł.

Publikacja: 04.12.2016 05:00

Dotacje unijne dla firm na wytwarzanie energii odnawialnej

Foto: 123RF

„Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej" to nazwa działania (1.1.1) programu „Infrastruktura i środowisko", które objęte zostało konkursem. Jego adresatami są przedsiębiorcy, przy czym, co istotne, nie ma tu ograniczenia do grupy mikro, małych i średnich firm. Jedną z przyczyn jest choćby to, że na dofinansowanie mogą tutaj liczyć stosunkowo duże projekty.

Oczywiście wszystkie, zgodnie z nazwą i celami działania, muszą opierać się na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, przy czym chodzi w tym wypadku o energię cieplną. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na budowę lub przebudowę jednostek wytwarzania energii wykorzystujących biomasę (pow. 5 MWth), energię promieniowania słonecznego (pow. 2 MWth) lub energię geotermalną (pow. 2 MWth). Elementem projektu może być przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta projektu (wytwórcy energii). Maksymalna wartość wsparcia dla jednego przedsiębiorcy (niezależnie od wielkości nakładów inwestycyjnych, kosztów kwalifikowanych oraz intensywności pomocy) nie będzie mogła przekroczyć 15 mln euro.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay