Dotacje unijne dla firm na wytwarzanie energii odnawialnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.1 programu „Infrastruktura i środowisko”. Na przedsiębiorców działających w obszarze wytwarzania energii cieplnej zarezerwowano ponad 200 mln zł.

Publikacja: 04.12.2016 05:00

Dotacje unijne dla firm na wytwarzanie energii odnawialnej

Foto: 123RF

„Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej" to nazwa działania (1.1.1) programu „Infrastruktura i środowisko", które objęte zostało konkursem. Jego adresatami są przedsiębiorcy, przy czym, co istotne, nie ma tu ograniczenia do grupy mikro, małych i średnich firm. Jedną z przyczyn jest choćby to, że na dofinansowanie mogą tutaj liczyć stosunkowo duże projekty.

Oczywiście wszystkie, zgodnie z nazwą i celami działania, muszą opierać się na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, przy czym chodzi w tym wypadku o energię cieplną. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na budowę lub przebudowę jednostek wytwarzania energii wykorzystujących biomasę (pow. 5 MWth), energię promieniowania słonecznego (pow. 2 MWth) lub energię geotermalną (pow. 2 MWth). Elementem projektu może być przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta projektu (wytwórcy energii). Maksymalna wartość wsparcia dla jednego przedsiębiorcy (niezależnie od wielkości nakładów inwestycyjnych, kosztów kwalifikowanych oraz intensywności pomocy) nie będzie mogła przekroczyć 15 mln euro.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem