Procedura układu o współpracy patentowej (Patent Cooperation Treaty – PCT) obejmuje ok. 150 państw. Składa się z fazy krajowej i międzynarodowej. Wchodząca w życie nowela rozporządzenia w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych dotyczy tej drugiej. Umożliwia polskim podmiotom złożenie zgłoszenia międzynarodowego w języku polskim do Urzędu Patentowego RP.
Co prawda składanie zgłoszeń po polsku było możliwe już od 1 lipca 2016 r., ale tylko w ramach Wyszehradzkiego Instytutu Patentowego. Wybór Instytutu daje dodatkowe korzyści. Zgłaszający ponoszą niższe koszty procedury, a także mają dłuższy, 14-miesięczny, termin na dostarczenie tłumaczenia na jeden z dziesięciu języków urzędowych w PCT.
Nowela usuwa wymóg technicznego oddziaływania na materię. Trzech ekspertów UPRP oceniło to negatywnie, jako krok w kierunku legalizacji patentów na programy komputerowe. Zdaniem dr Alicji Adamczak, prezes UPRP, takie poglądy są nieuzasadnione.
– Zakaz udzielania patentów na rozwiązania będące wyłącznie programami komputerowymi nadal obowiązuje, zarówno na gruncie ustawy – Prawo własności przemysłowej, jak i konwencji monachijskiej – tłumaczy. – Zmiana wprowadzona w tym rozporządzeniu ułatwi uzyskanie ochrony na rozwiązania wspomagane programami do maszyn cyfrowych.
Podobnie uważa Magdalena Jezierska-Zięba, rzecznik patentowy z kancelarii Kondrat i Partnerzy. Jej zdaniem nie można uznać zaproponowanej zmiany za odejście od wymogu, aby wynalazek oddziaływał na materię lub był wytworem materialnym.
Do katalogu przedmiotów wyłączonych z patentowalności dopisano sekwencję genu oraz jej cześć, gdy zgłaszający nie określi funkcji, jaką spełnia.
podstawa prawna: Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r DzU z 15 listopada 2016 r., poz. 1840