Natychmiastowe odwołanie dyrektora szkoły to ostateczność - wyrok NSA

Szczególnie uzasadniony przypadek, który pozwala na odwołanie nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia, nie może być interpretowany rozszerzająco. Odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia jest możliwe tylko wtedy, gdy zachodzi konieczność natychmiastowego przerwania wykonywania funkcji dyrektora z uwagi na zagrożenie dla interesu publicznego i dalszego funkcjonowania szkoły.

Publikacja: 27.10.2016 06:00

Natychmiastowe odwołanie dyrektora szkoły to ostateczność - wyrok NSA

Foto: 123RF

Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 12 lipca 2016 r. (I OSK 787/16).

Zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 2 organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, może odwołać tego nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wspomniany przepis był podstawą wydanego w lutym 2015 r. przez burmistrza zarządzenia w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, wskazał, że przyczyną odwołania dyrektora są niezadowalające i pogarszające się wyniki kształcenia w kierowanej przez niego szkole. W ocenie burmistrza, dalsze kierowanie szkołą przez dyrektora miało stanowić istotne zagrożenie dla osiągnięcia celów szkoły oraz prowadzić do destabilizacji jej funkcjonowania w zakresie zadań dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki