Reklama
Rozwiń

Zmiany w ochronie konkurencji: kontrola poczty pod okiem pełnomocnika

Naruszenia praw konkurencji będą ścigane efektywniej.

Aktualizacja: 18.01.2021 20:48 Publikacja: 18.01.2021 18:39

Zmiany w ochronie konkurencji: kontrola poczty pod okiem pełnomocnika

Foto: Fotorzepa/ Krzysztof Skłodowski

W projekcie noweli ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przewidziano wdrożenie reguł z europejskiej dyrektywy 2019/1, dającej władzom państw członkowskich więcej możliwości ścigania naruszeń. Dyrektywa uniemożliwia m.in. uniknięcie odpowiedzialności poprzez dokonanie przekształcenia lub posłużenie się spółką zależną w celu podejmowania zakazanych działań.

Oprócz wdrożenia dyrektywy ustawa wprowadza reguły wynikające z dwóch orzeczeń wydanych w Polsce. Oba dotyczą praw przedsiębiorców, których kontroluje UOKiK. Po pierwsze, chodzi o kwestie związane ze zgodą Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) na przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy. Dotychczas ten ostatni nie miał możliwości złożenia zażalenia na taką zgodę. Taki stan został uznany za niekonstytucyjny przez TK w wyroku z 16 stycznia 2019 r. (P 19/17). W projekcie przewidziano taką możliwość, a dodatkowo zobowiązano sąd do sporządzenia uzasadnienia zgody na przeszukanie na wniosek przedsiębiorcy. Nie oznacza to, że można będzie odmówić wpuszczenia kontrolerów do firmy, ale jeśli okaże się, że sąd uwzględnił zażalenie, UOKiK nie będzie mógł użyć przeciwko danej firmie dowodów zgromadzonych podczas takiej kontroli.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego