Wybór mediatora a spór między przedsiębiorcami

Porozumienie stron konfliktu w kwestii wyboru mediatora to pierwszy krok zmierzający do pojednania przedsiębiorców. Podkreśla ono znaczenie ich roli i samodzielności. Jest ważne również przy kształtowaniu treści ugody.

Publikacja: 09.09.2016 15:00

Wybór mediatora a spór między przedsiębiorcami

Foto: www.sxc.hu

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego zmieniające zasady prowadzenia mediacji. Celem nowelizacji jest rozszerzenie i upowszechnienie wykorzystania polubownego rozwiązywania sporów w sprawach cywilnych, w szczególności pomiędzy przedsiębiorcami.

Pomimo, że instytucja mediacji została wprowadzona do polskiego systemu prawnego już w 2005 r., to korzystanie z tej metody rozwiązywania sporów nadal nie jest powszechne. Jest to jedna z przyczyn obciążenia sądów powszechnych sprawami cywilnymi, co w konsekwencji wpływa na znaczną długość postępowań sądowych. W dotychczasowym stanie prawnym brak było metod zachęcania przedsiębiorców i obywateli do korzystania z tego narzędzia ugodowego rozwiązywania konfliktów.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy