Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę musi być precyzyjne

Zbytnia powściągliwość pracodawcy przy uzasadnieniu wypowiedzenia może być dla niego zgubna. Bezpieczniej precyzyjnie wskazać przyczyny i opisać je w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy.

Publikacja: 25.08.2016 06:00

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę musi być precyzyjne

Foto: Fotolia.com

Choć nie jest to nowy temat, bardzo częste błędy pracodawców nakazują jego poruszenie. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony za wypowiedzeniem nie wymaga ciężkiego naruszenia obowiązków służbowych ani umyślności działania podwładnego. Wymaga za to precyzyjnego wskazania na piśmie rzeczywistych powodów rozstania. Tu nie można sobie pozwolić na ogólniki.

Pracodawca ma prawo dobierać zespół według własnych potrzeb. Zatrudniony, który nie spełnia wymogów szefa, ponieważ np. ma kłopoty z  jakością lub terminowością pracy, dyscypliną bądź zwyczajnie nie potrafi dogadać się ze współpracownikami czy klientami, musi liczyć się z ryzykiem utraty posady. Samo istnienie uzasadnionych przyczyn podziękowania za współpracę jednak nie wystarczy. Trzeba je też dobrze opisać w wypowiedzeniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025