Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę musi być precyzyjne

Zbytnia powściągliwość pracodawcy przy uzasadnieniu wypowiedzenia może być dla niego zgubna. Bezpieczniej precyzyjnie wskazać przyczyny i opisać je w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy.

Publikacja: 25.08.2016 06:00

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę musi być precyzyjne

Foto: Fotolia.com

Choć nie jest to nowy temat, bardzo częste błędy pracodawców nakazują jego poruszenie. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony za wypowiedzeniem nie wymaga ciężkiego naruszenia obowiązków służbowych ani umyślności działania podwładnego. Wymaga za to precyzyjnego wskazania na piśmie rzeczywistych powodów rozstania. Tu nie można sobie pozwolić na ogólniki.

Pracodawca ma prawo dobierać zespół według własnych potrzeb. Zatrudniony, który nie spełnia wymogów szefa, ponieważ np. ma kłopoty z  jakością lub terminowością pracy, dyscypliną bądź zwyczajnie nie potrafi dogadać się ze współpracownikami czy klientami, musi liczyć się z ryzykiem utraty posady. Samo istnienie uzasadnionych przyczyn podziękowania za współpracę jednak nie wystarczy. Trzeba je też dobrze opisać w wypowiedzeniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama