Reklama
Rozwiń

Firma w spadku i darowiźnie: Bezpieczne formy prawne dla sukcesji biznesu

Czy indywidualna działalność gospodarcza jest korzystniejsza dla sukcesji biznesu.

Aktualizacja: 21.08.2016 12:21 Publikacja: 21.08.2016 09:42

Firma w spadku i darowiźnie: Bezpieczne formy prawne dla sukcesji biznesu

Foto: 123RF

- Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą i myślę o jej przekazaniu dzieciom w perspektywie kilku lat. Już teraz pomagają one w wielu bieżących sprawach, wiec sądzę, że będą dobrze przygotowane do tej transformacji. Słyszałem jednak, że indywidualna działalność gospodarcza nie jest najkorzystniejsza dla sukcesji biznesu. Czy to prawda? Jakie rozwiązanie byłoby wskazane.

Muszę potwierdzić, że w obecnym stanie prawnym prowadzenie działalności indywidualnej jest zarówno ryzykowne w kontekście zdarzeń losowych, jakie mogą spotkać przedsiębiorcę, jak i w ramach planów sukcesyjnych. Wynika to m.in. z faktu, że odpowiedzialność przedsiębiorcy indywidualnego nie jest ograniczona do składników przedsiębiorstwa, ale obejmuje cały jego majątek. W przypadku jego śmierci wygasa numer NIP, nie jest więc możliwa sprzedaż towarów i usług ani korzystanie z kas fiskalnych, utrudniony jest dostęp do kont bankowych, a zawarte umowy, co do zasady, wygasają. W takim przypadku spadkobierca musi tworzyć swoje własne przedsiębiorstwo, opierając się jedynie na odziedziczonych składnikach majątkowych, przy czym trzeba pamiętać, że od otwarcia spadku do podziału majątku upływa często nawet kilka lat.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego