A będą to mogły robić w terminie od piątego do 16 września. Na ten bowiem okres urząd marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego zaplanował nabór wniosków. W przypadku przedsiębiorstw odpryskowych, wnioskodawca musi prowadzić działalność gospodarczą na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego lub oświadczyć we wniosku o dofinansowanie projektu, że w przypadku otrzymania dofinansowania będzie ją prowadził na tym terytorium na moment podpisania umowy o dofinansowanie projektu.
W przypadku spółki typu spin off musi to być spółka prawa handlowego, w której spółka celowa utworzona przez uczelnię posiadającą siedzibę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w celu komercjalizacji wyników badań naukowych, posiada swoje udziały. Za spin off zostanie również uznane przedsiębiorstwo, w którym uczelnia niepubliczna z województwa kujawsko-pomorskiego posiada bezpośrednio swoje udziały, o ile celem działania takiego przedsiębiorstwa jest wdrażanie bezpośrednio na rynku wyników prac B+R poprzez oferowanie usług lub towarów opartych na wynikach tychże prac.
Natomiast spółka typu spin out to spółka prawa handlowego, w której pracownik naukowy lub naukowo-dydaktyczny będący w stosunku pracy z uczelnią z siedzibą w województwie kujawsko-pomorskim posiada swoje udziały. Spółka taka musi być związana z wyżej wymienioną uczelnią umową w zakresie wykorzystania wyników prac intelektualnych.
Wymienione podmioty będą mogły ubiegać się o dotacje na sfinansowanie specjalistycznych usług doradczych, których przedmiotem będzie pobudzanie transferu technologii i procesu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw, w szczególności:
- usługi doradcze w zakresie innowacji i usług wsparcia innowacji, w tym m.in. w zakresie zawierania umów np. licencyjnych, sprzedaży własności do wynalazku objętego zgłoszeniem patentowym, o wykonanie usług badawczych, o współpracę badawczo-rozwojową, o przeniesienie autorskich praw majątkowych,
- usługi doradcze w zakresie budowania i utrzymywania sieci powiązań między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, w tym doradztwo w zakresie zawierania umów o powiązaniu kooperacyjnym,
- nawiązywanie kontaktów i organizacja spotkań z przedstawicielami środowiska naukowego i gospodarczego służących inicjowaniu procesów komercjalizacji wyników badań naukowych.
Na sfinansowanie tego typu usług doradczych władze samorządowe zarezerwowały ponad 8,8 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania to 85 proc. wydatków kwalifikowanych, przy czym kwota wsparcia nie może przekroczyć 100 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na styczeń przyszłego roku.
Szczegółowe informacje o naborze wniosków, w tym regulamin, wytyczne, wzory dokumentów oraz wykaz kryteriów formalnych, które obowiązkowo musi spełnić każdy projekt oraz merytorycznych, które mogą przesądzać o przyznaniu dofinansowania, można znaleźć na stronie www.mojregion.eu.