Reklama
Rozwiń

Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z funkcji

Oświadczenie członka zarządu spółki kapitałowej o rezygnacji z tej funkcji jest składane, z wyjątkiem przypadku spółki jednoosobowej, spółce reprezentowanej w tym zakresie przez innego członka zarządu lub prokurenta.

Publikacja: 05.08.2016 04:00

Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z funkcji

Foto: www.sxc.hu

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 31 marca 2016 r., III CZP 89/15.

Pierwszy prezes Sądu Najwyższego wniósł o rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów zagadnienia prawnego sprowadzającego się do pytania, przez kogo (jaki organ) reprezentowana jest spółka kapitałowa w przypadku składania przez członka zarządu tej spółki oświadczenia woli o rezygnacji z pełnienia funkcji. Innymi słowy, wobec kogo powinien złożyć swoje oświadczenie woli członek zarządu, aby uznane zostało ono za skuteczne. W uzasadnieniu wniosku pierwszy prezes SN wskazał na występujące w tej kwestii rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Ukształtowały się trzy stanowiska, odrębnie rozstrzygające tę kwestię. Według pierwszego z nich, oświadczenie woli członka zarządu spółki kapitałowej o rezygnacji ze sprawowanej funkcji powinno być złożone członkowi zarządu lub prokurentowi – zgodnie z art. 205 § 2 lub art. 373 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Według drugiego stanowiska, oświadczenie takie powinno być złożone radzie nadzorczej lub pełnomocnikowi powołanemu w spółce z o.o. zgodnie z art. 210 § 1 k.s.h., a w spółce akcyjnej zgodnie art. 379 § 1 k.s.h. Zgodnie natomiast z trzecim poglądem, oświadczenie to powinno być złożone organowi uprawnionemu do powoływania członków zarządu. W stosunku do każdego z przedstawionych stanowisk zostały we wniosku rozważone argumenty za i przeciw. Podkreślono dużą praktyczną doniosłość oczekiwanego rozstrzygnięcia, jego istotne znaczenie zarówno dla członka zarządu składającego oświadczenie o rezygnacji z funkcji, jak i dla samej spółki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku