Pomoc publiczna dla MSP: Powiązania mogą wpływać na status przedsiębiorstwa

Formalnie o wielkości firmy decyduje liczba zatrudnionych oraz jej wyniki finansowe. Nie wolno jednak zapominać o ewentualnych firmach partnerskich i powiązanych, które mogą wpływać na status badanego podmiotu i przesądzać o tym, że nie będzie on mógł być uznany za mały lub średni na potrzeby pomocy publicznej.

Publikacja: 22.07.2016 02:00

Foto: 123RF

Analizując przepisy unijne, które stanowią o wielkości firmy, a przede wszystkim ich wykładnię, którą prezentuje Komisja Europejska, należy zauważyć, że dominuje w niej podejście funkcjonalne. W szczególności dotyczy to ustalania statusu firmy, która miałaby należeć do sektora MSP. Wynika to z preferencji, na jakie mogą liczyć tej wielkości podmioty, a które to ujawniają się przy okazji różnego rodzaju instrumentów wsparcia (pomoc publiczna). Zwykle z definicji wyłączają one duże przedsiębiorstwa. Uzasadnienie takiego stanu rzeczy wynika z przyjętego założenia, że mikro, małe i średnie firmy borykają się z większymi problemami na rynku. Mają mniejszy potencjał, utrudniony dostęp do finansowania (kapitału), słabszy dostęp do sieci sprzedaży, dystrybucji, informacji itp.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama