Aktualizacja: 17.07.2016 14:37 Publikacja: 17.07.2016 02:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: 123RF
Przyznanie przerwy na karmienie tylko matkom to przejaw nierówności kobiet i mężczyzn. Taki wniosek płynie z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 30 września 2010 r. (C-104/09).
Przerwy w pracy na karmienie dziecka nie są częścią urlopu macierzyńskiego, który służy ochronie zdrowia kobiety w okresie następującym po ciąży i zapewnieniu niezakłóconego rozwoju relacji między matką a dzieckiem. W istocie zarówno ojciec, jak i matka mogą zajmować się karmieniem dziecka i w ten sposób poświęcać mu czas. Dlatego prawo do takich przerw powinno przysługiwać obojgu rodzicom. Ponieważ obniżają one wymiar czasu pracy, uregulowania krajowe nieprzyznające tego prawa ojcom pracownikom naruszają przepisy dyrektywy 76/207 w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie warunków pracy.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Na L4 Polacy nie tylko chorują - to fakt znany od lat. Zwolnienie lekarskie często jest traktowane jak dodatkowy urlop lub okazja do dorobienia. Oto najciekawsze nadużycia "chorych" rodaków.
Przesłanki utraty zasiłku chorobowego dalej będą budzić wątpliwości – twierdzi ZUS. Problematyczne będzie też łączenie pracy w jednej firmie z L4 w drugiej.
Pracodawca powinien udzielić zwolnienia w terminie wybranym przez pracownika (z powodu siły wyższej), a wynagrodzenie za okres nim objęty ustalić według zasad obowiązujących przy wynagrodzeniu urlopowym, z jednym istotnym zastrzeżeniem. Jakim?
Można umówić się, że pracownik wyjdzie z pracy do lekarza lub urzędu, ale za ten czas nie przysługuje mu wynagrodzenie.
Uzyskanie przez pracownika orzeczenia o stopniu niepełnosprawności skutkuje nabyciem prawa do dodatkowych przywilejów. Jak uniknąć błędów przy ich przyznawaniu?
Ustalając prawo i wysokość wynagrodzenia rocznego. tzw. trzynastki, należy wyłączać okresy i wynagrodzenie wypłacone za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Co się dzieje w razie ich wliczenia?
Wynagrodzenie zasądzone przez sąd za czas pozostawania bez pracy ma charakter odszkodowawczy i korzysta ze zwolnienia z PIT.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas