Aktualizacja: 17.07.2016 14:37 Publikacja: 17.07.2016 02:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: 123RF
Przyznanie przerwy na karmienie tylko matkom to przejaw nierówności kobiet i mężczyzn. Taki wniosek płynie z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 30 września 2010 r. (C-104/09).
Przerwy w pracy na karmienie dziecka nie są częścią urlopu macierzyńskiego, który służy ochronie zdrowia kobiety w okresie następującym po ciąży i zapewnieniu niezakłóconego rozwoju relacji między matką a dzieckiem. W istocie zarówno ojciec, jak i matka mogą zajmować się karmieniem dziecka i w ten sposób poświęcać mu czas. Dlatego prawo do takich przerw powinno przysługiwać obojgu rodzicom. Ponieważ obniżają one wymiar czasu pracy, uregulowania krajowe nieprzyznające tego prawa ojcom pracownikom naruszają przepisy dyrektywy 76/207 w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie warunków pracy.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Posłowie zdecydowali w piątek, że projekt projekt Lewicy wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy, trafi do sejmowych komisji. Przed głosowaniem odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli niemal wszystkich klubów.
Rząd planuje dopuścić możliwość przebywania na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i pracy w tym samym czasie w innym miejscu.
Dni wolne na poszukiwanie pracy nie mają charakteru urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z rodzajów zwolnień celowych. Nie każdy rozstający się z firmą może z niego skorzystać.
Prawo do zasiłku chorobowego zależy od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe czy dobrowolne i jak długo ono trwa. Ważne jest też, w jakim okresie wystąpiła niezdolność do pracy.
ZUS nie chciał wypłacić kobiecie zasiłku chorobowego, gdyż uznał, że jej umowa o pracę została zawarta wyłącznie po to, by mogła otrzymać zasiłek chorobowy. Była już pracownica odwołała się do sądu. Nie spodziewała się, jakim orężem dysponuje druga strona.
Wymiar dodatkowych dni wypoczynku dla pracownika niepełnosprawnego nie może przekraczać łącznie ze zwolnieniem z pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym 21 dni w roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas