Krajowy System e-Faktur – założenia i potencjalne korzyści

Dotychczas tylko 3 kraje Unii Europejskiej wprowadziły do swojego systemu podatkowego faktury ustrukturyzowane. W 2017 r. rozwiązanie wdrożono we Włoszech, a rok później w Hiszpanii i w Portugalii. W 2022 r. Polska dołączyła do tego grona.

Publikacja: 08.02.2022 09:15

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy wdrażającej KSeF, celem wdrożenia Krajowego Systemu e-Fak

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy wdrażającej KSeF, celem wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur są m.in. uszczelnienie systemu podatkowego oraz ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT

Foto: ronstik

Sejm przegłosował projekt ustawy wdrażającej Krajowy system e-Faktur (dalej: KSeF) w Polsce. Zgodnie z przepisami nowelizacji nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia 2022 r.

Jak wielokrotnie podkreślało Ministerstwo Finansów, w pierwszej fazie wdrażania KSeF, tj. od 1 stycznia 2022 r., korzystanie z KSeF jest dobrowolne. Faktura ustrukturyzowana będzie funkcjonowała jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych. Po uzyskaniu decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej, Ministerstwo Finansów planuje, aby w 2023 r. korzystanie z KSeF stało się obligatoryjne.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Inwentaryzacja - jak rozliczyć różnice inwentaryzacyjne?
Prawo w firmie
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności a zapłata za kilka faktur
Prawo w firmie
Due diligence - dbasz o bezpieczeństwo inwestycji? Przeprowadź to badanie
Prawo w firmie
Wezwanie do zapłaty - kiedy je wysyłamy i co powinno zawierać?
Prawo w firmie
Prezenty firmowe o małej wartości – ewidencjonować czy nie?