Obowiązujący od 1 stycznia Polski Ład zlikwidował ulgę na składki zdrowotne. Jak przypomina na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, w poprzednich latach można je było odliczać od podatku (w większej części). Wchodząca 1 lipca nowelizacja Polskiego Ładu przywraca ulgę, jednak w innej formie. Skorzystają z niej m.in. przedsiębiorcy na liniowym 19-proc. PIT (jest ich około 700 tys). Dostaną oni dwie możliwości.

Pierwsza, zaliczyć składkę zdrowotną do podatkowych kosztów. Druga, odliczyć od dochodu. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit wynosi 8,7 tys. zł (w następnych latach będzie waloryzowany).

A który wariant jest lepszy? – Rozliczenie składki zdrowotnej w kosztach. Dzięki temu mamy niższy dochód. A u przedsiębiorców na liniowym PIT dochód jest nie tylko podstawą opodatkowania, ale także podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Za jednym zamachem zmniejszymy więc podatek i wpłatę do ZUS. Tej dodatkowej korzyści nie będzie, jeśli składkę zdrowotną odliczymy od dochodu. Wtedy zapłacimy tylko niższy podatek – tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Ministerstwo Finansów potwierdza, że konsekwencją zaliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu będzie pomniejszenie podstawy wyliczenia składki zdrowotnej. Składka odliczana od podstawy opodatkowania nie wpłynie natomiast na podstawę obliczenia składki zdrowotnej.

Z ulgi na składkę zdrowotną skorzystają nie tylko przedsiębiorcy na liniowym PIT, ale też na ryczałcie oraz karcie podatkowej. Pierwsi odliczą składkę zdrowotną od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit to 8,7 tys. zł (ta kwota ma być waloryzowana).

Przedsiębiorcy na ryczałcie odliczą od przychodu połowę składki. Także płaconej za osoby współpracujące. Kartowicze obniżą podatek o 19 proc. składki.

Preferencji nie dostaną ci, którzy są na skali. Za to będą mieli niższą stawkę PIT w pierwszym progu – 12 proc.