Użytkowanie nieprawidłowe: jak księgować i czy podlega PCC

Pieniądze można oddać w bezpłatne użytkowanie. Taką konstrukcję przewiduje kodeks cywilny. Brak wynagrodzenia powoduje, że taka umowa nie podlega w większości przypadków podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 30.03.2016 06:20

Użytkowanie nieprawidłowe: jak księgować i czy podlega PCC

Foto: 123RF

Niewielka spółka z o.o., klient naszego biura rachunkowego, dostarczyła z dokumentami księgowymi umowę użytkowania nieprawidłowego określonej sumy pieniędzy zawartą z osobą fizyczną. Jak ująć taką umowę w księgach? Czy spółka powinna od niej odprowadzić PCC? – pyta czytelniczka.

Użytkowanie należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza obciążenie rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków (art. 252 k.c.). Jest to tzw. użytkowanie prawidłowe (regularne) i obejmuje ono rzeczy zindywidualizowane. Jeżeli natomiast przedmiotem użytkowania są pieniądze (kategoria rzeczy oznaczonych co do gatunku) lub inne rzeczy oznaczone tylko co do gatunku (np. zboże, węgiel, piasek, gwoździe, złoto, a nawet papiery wartościowe na okaziciela), mamy do czynienia z użytkowaniem nieprawidłowym (art. 264 k.c.). Przedmiotem takiego użytkowania są rzeczy zamienne, z których nie można korzystać inaczej niż przez ich zużycie, przetworzenie lub zbycie (czyli bez obowiązku zachowania ich substancji). Użytkownik nieprawidłowy staje się z chwilą wydania mu przedmiotu użytkowania jego właścicielem.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama