Reklama
Rozwiń

Wstępnej opłaty leasingowej nie rozlicza się w czasie

Czynsz inicjalny ma charakter samoistny i nie jest przypisany do miesięcznych rat. Przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową metodą memoriałową może całą jego kwotę ująć w kosztach jednorazowo pod datą dokumentującej go faktury.

Publikacja: 10.03.2016 01:00

Wstępnej opłaty leasingowej nie rozlicza się w czasie

Foto: 123RF

- Od 2014 r. prowadzę działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych opodatkowaną podatkiem liniowym. Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W lutym 2016 r. zawarłem umowę leasingu operacyjnego koparki (pojazd specjalny). Przy zawarciu umowy leasingu poniosłem wydatek w postaci wstępnej opłaty leasingowej (tzw. czynsz inicjalny) w wysokości 24 600 zł, w tym VAT 4600 zł. Opłata wstępna ma charakter samoistny, bezzwrotny, nie jest przypisana do poszczególnych rat leasingowych. Jej poniesienie jest natomiast niezbędnym warunkiem zawarcia umowy leasingu operacyjnego. Nadmienię, że jestem czynnym podatnikiem VAT. Podatek od opłaty wstępnej odliczyłem w całości, ponieważ koparka jest pojazdem specjalnym. Potwierdzają to dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, m.in. homologacja, karta pojazdu (zob. art. 86a ust. 1, ust. 2, ust. 4 pkt 2, ust. 9 pkt 3, ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). Jak zaewidencjonować opłatę wstępną w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego