Aktualizacja: 01.03.2016 01:00 Publikacja: 01.03.2016 01:00
Katarzyna Dulewicz
Foto: materiały prasowe
Rz: Od 22 lutego nadal obowiązujący art. 50 § 3 k.p. przewiduje, że w razie wypowiedzenia umowy terminowej z naruszeniem przepisów pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. W jakich sytuacjach będzie to miało zastosowanie, skoro w zasadzie każdą umowę terminową można obecnie rozwiązać za wypowiedzeniem?
Katarzyna Dulewicz: Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na czas określony nie mogą co do zasady żądać przywrócenia do pracy lub uznania wypowiedzenia za bezskuteczne w razie wypowiedzenia ich umów z naruszeniem przepisów. Przysługuje im jedynie roszczenie o odszkodowanie. Po wejściu w życie nowych przepisów katalog sytuacji stanowiących naruszenie przepisów o wypowiadaniu uległ zawężeniu, bo nie ma już umów niewypowiadalnych. O naruszeniu przepisów dotyczących wypowiedzenia możemy obecnie mówić np. wtedy, gdy pracodawca nie zachowa formy pisemnej wypowiedzenia, wręczy wypowiedzenie w trakcie urlopu albo gdy wypowiedzenie będzie podpisane przez osobę nieupoważnioną do reprezentacji spółki. Jednak wspomniane ograniczenie nie dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na czas określony. Kodeks pracy przewiduje wyjątki od tej zasady (art. 50 § 5) i tak na przykład pracownica w okresie urlopu macierzyńskiego czy pracownik korzystający z ochrony związkowej mogą mieć roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, a po rozwiązaniu umowy – także o przywrócenie do pracy.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas