Osoba fizyczna od ośmiu miesięcy mieszka w Szwecji i ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce w zakresie usług budowlanych. Naprzemiennie prowadzi tę działalność w Polsce i w Szwecji. Obecnie świadczy usługi budowlane na nieruchomości położonej w Szwecji. W związku z wykonywaniem robót budowlanych w Szwecji przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE. Czy rezydencja podatkowa wpływa na rozliczenie VAT? Czy polska firma może wystawić fakturę VAT z odwrotnym obciążeniem?
Obowiązkiem przedsiębiorcy, który zamierza świadczyć usługi na rzecz podmiotów z UE, jest rejestracja do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (art. 100 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli usługa jest świadczona na zagranicznej nieruchomości, to VAT płaci się w miejscu położenia nieruchomości. Nie ma tutaj znaczenia rezydencja podatkowa przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Obowiązek podatkowy w związku z czynnościami na nieruchomości powstaje w tym państwie, w którym leży nieruchomość, i według przepisów tam obowiązujących. A zatem podatnik zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych:
- w deklaracji VAT-UE wykazuje świadczenie usługi wykonanej na nieruchomości położonej w Szwecji,
- w deklaracji VAT-7 wykazuje świadczenie usług poza terytorium kraju.
W przypadku wykonania usługi, dla której obowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi, przedsiębiorca mający zarejestrowaną w Polsce działalność gospodarczą musi wystawić fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie" (art. 106e pkt 18 ustawy o VAT). Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 lipca 2014 r. (ILPP4/443-241/14-2/ISN).
podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)