Obcokrajowca przed zatrudnieniem trzeba sprawdzić

Zanim pracodawca zawrze umowę o pracę z obcokrajowcem powinien zweryfikować obywatelstwo przyszłego pracownika oraz ustalić, jakie procedury wymagane są do jego zatrudnienia.

Publikacja: 31.01.2016 10:00

Foto: 123RF

Wykonywanie pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez cudzoziemców podlega licznym ograniczeniom. Prawo do legalnego zatrudnienia w Polsce mają bowiem tylko osoby, które uzyskały stosowne zezwolenie bądź posiadają określony status zrównujący je – pod względem prawa do pracy – z osobami narodowości polskiej.

Pracodawcom najłatwiej jest zatrudniać cudzoziemców będących obywatelami krajów UE. Zgodnie bowiem z art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (zwanej dalej u.p.z.) prawo do legalnego wykonywania pracy na terytorium RP mają wszyscy ci cudzoziemcy, którzy posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Podobne uprawnienia przysługują osobom będącym obywatelami państw EOG, osobom posiadającym zezwolenie na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego WE. Ww. obcokrajowcy mogą być zatrudniani bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama