Klocek Lego pod ochroną prawa UE. Korzysta ze szczególnego wyjątku

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę niemieckiej firmy Delta Sport Handelskontor o unieważnienie decyzji Europejskiego Urzędu ds. Ochrony Własności Intelektualnej (EUIPO), ws. przyznania wspólnotowego wzoru przemysłowego klocka Lego.

Publikacja: 24.01.2024 11:51

Klocek Lego pod ochroną prawa UE. Korzysta ze szczególnego wyjątku

Foto: Adobe Stock

W sprawie chodziło o płaski klocek z czterema „ząbkami„. Jest on objęty ochroną w całej Unii od 2010 r.  Dziewięć lat później, na wniosek wspomnianej niemieckiej firmy, EUIPO unieważnił tę ochronę, argumentując, że wszystkie cechy zarejestrowanego wzoru wynikały z jego funkcji technicznej i konieczności łączenia z innymi klockami z zestawu. Faktycznie, według Rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych ochronie nie podlegają ” cechy postaci produktu, które muszą być koniecznie odtworzone w dokładnej formie i wymiarach, aby umożliwić produktowi mechaniczne złożenie lub połączenie z innym produktem lub umożliwić mu umieszczenie w innym produkcie, na nim lub dookoła niego, tak aby oba produkty mogły spełniać swoje funkcje."

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki