Do 29 stycznia przedłużony został nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne" (pierwotnie konkurs miał się zakończyć 20 stycznia). Tym samym przedsiębiorcy zyskali jeszcze kilka dni na przygotowanie aplikacji oraz otrzymanie promesy udzielenia kredytu technologicznego lub podpisanie z bankiem warunkowej umowy takiego kredytu. Do tej pory z tej możliwości skorzystało blisko 700 przedsiębiorców.

Kto ma szansę

Instrument wsparcia pod nazwą „Kredyt na innowacje technologiczne" skierowany jest do mikro-, małych i średnich firm zainteresowanych wdrożeniem nowej technologii w postaci np. prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski.

Takie są podstawowe warunki ubiegania się o pomoc. Firma musi więc dysponować nową technologią i mieć zamiar wykorzystać ją w swojej działalności (produkcji). Technologia ta powinna być na takim poziomie dopracowania, aby możliwe było dzięki niej wprowadzenie do produkcji nowych lub znacząco ulepszonych produktów (towarów, usług lub procesów). Ponadto te nowe lub zmodernizowane produkty muszą cechować się innowacyjnością przynajmniej w skali kraju. Jeszcze lepiej, jeżeli firma wykaże ich innowacyjność na światowym poziomie. Natomiast nie wystarczy wykazać, że jest to nowe rozwiązanie, ale na poziomie samego przedsiębiorstwa, podczas gdy inne, konkurencyjne firmy w kraju już takie produkty oferują.

Należy także podkreślić, że przedmiotem inwestycji nie może być nabycie środków trwałych, np. maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych, w których dana technologia została już wykorzystana. Nawet jeżeli dzięki tym środkom firma byłaby w stanie produkować nowe i innowacyjne produkty. Instrument ten ma bowiem wspomagać firmy w procesie samodzielnego wdrażania przełomowych technologii.

Ostatni, konieczny warunek to potrzeba pozyskania środków zewnętrznych na sfinansowanie takiej inwestycji. Żeby bowiem uzyskać dotację, firma musi najpierw zaciągnąć kredyt w jednym z banków komercyjnych.

Co się zyskuje

Po zrealizowaniu wszystkich zaplanowanych działań inwestycyjnych, czyli po wdrożeniu technologii, zakupie niezbędnych do tego środków trwałych i wartości niematerialnych oraz rozpoczęciu produkcji nowych (ulepszonych) towarów bądź wprowadzeniu nowej usługi lub nowego procesu, firma może liczyć na wypłatę dotacji.

Jednak w przypadku „Kredytu na innowacje technologiczne" dotacja nie trafia na rachunek przedsiębiorcy, lecz jest przekazywana bezpośrednio do banku, który zgodził się sfinansować operację, przyznając firmie kredyt technologiczny. Dotacja unijna oznacza więc w praktyce zmniejszenie zobowiązań przedsiębiorcy wobec instytucji finansowej.

Maksymalne wsparcie

Wysokość dotacji zależy od wartości kosztów kwalifikowanych (nie mogą przekraczać 50 mln euro) i intensywności wsparcia. A to zależy od miejsca realizacji projektu i statusu firmy. Inny poziom wsparcia obowiązuje bowiem dla mikro- i małych firm, a inny dla podmiotów średniej wielkości. Poziom ten zróżnicowany jest także regionalnie. Szczegóły można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014–2020 (DzU z 2014 r., poz. 878).

Niezależnie jednak od intensywności wsparcia i wielkości kosztów kwalifikowanych maksymalna wartość dofinansowania (premii technologicznej) wynosi 6 mln zł.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, kryteria wyboru projektów, wzory dokumentów, można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. To ta instytucja jest bowiem gospodarzem działania 3.2.2 programu „Inteligentny rozwój". Wybierając bank komercyjny, który miałby sfinansować część inwestycji, należy poszukiwać takiego, który podpisał umowę o współpracy z BGK. Listę takich instytucji można znaleźć także na stronie www.bgk.pl.

podstawa prawna: Pomoc dla przedsiębiorców w zakresie tego instrumentu jest udzielana na podstawie przepisów zawartych w ustawie z dnia 30 maja 2008r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (DzU z 2014r., poz. 226 ze zm.)

Preferencje dla inteligentnych specjalizacji

Jeżeli przedmiotem projektu jest rozwiązanie wpisujące się w tzw. krajowe inteligentne specjalizacje i/lub dotyczące branż wysokich lub średnio-wysokich technologii lub zaawansowanych technologicznie wiedzochłonnych usług, zgodnie z klasyfikacją Eurostatu może on otrzymać do trzech dodatkowych punktów w trakcie oceny merytorycznej.

Inwestycja technologiczna

Za taką inwestycję może zostać uznana inwestycja polegająca na:

- zakupie nowej technologii, jej wdrożeniu oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski towarów, procesów lub usług albo

- wdrożeniu własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium kraju towarów, procesów lub usług.