Aktualizacja: 02.11.2015 15:48 Publikacja: 02.11.2015 15:48
Z początkiem roku ma wejść w życie ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. – Ustawa ma na celu uatrakcyjnienie dwóch sposobów pozasądowego rozwiązywania sporów - mediacji i arbitrażu – podkreślała Katarzyna Skrzek, radca prawny i główny specjalista ds. legislacji w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki. O nowej ustawie debatowano podczas konferencji podczas konferencji w Ministerstwie Gospodarki, która odbyła się 28 października. Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w MG Grzegorz Lang podkreślał, że nowe przepisy stanowią znaczące wsparcie dla rozwoju mediacji w Polsce. - Zaletą tej formy rozwiązywania sporów mediacji jest zmniejszenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców - powiedział. Dyrektor Lang zwrócił także uwagę, że zgodnie z szacunkami MG, strony sporu ponoszą ok. 1/5 kosztów postępowania sądowego, reszta obciąża budżet. - Rozwiązania ustawy pozwalają na ograniczenie kosztów zarówno dla przedsiębiorców jak i podatników – zaznaczył. Nowe przepisy wprowadzają szereg praktycznych rozwiązań m.in. możliwość organizacji w sądach spotkań informacyjnych o korzyściach płynących z mediacji, możliwość kierowania przez sąd stron do mediacji na każdym etapie postępowania sądowego. – Ustawa wprowadza również publicznie dostępne listy stałych mediatorów w sądach okręgowych oraz ułatwienia w nawiązaniu przez mediatora kontaktu ze stronami. Ponadto nowe przepisy przewidują zwrot całości lub części opłaty od pozwu w przypadku zawarcia ugody oraz zwolnienie z opłaty wniosku o zatwierdzenie ugody pozasądowej zawartej przed mediatorem – poinformowała mec. Skrzek. Jakie korzyści płyną z mediacji dla przedsiębiorców? Janusz Gwiazdowski, mediator Międzynarodowego Centrum Mediacji podkreślił, że „w mediacji strony maja kontrolę nad wydarzeniami." - Ugoda jest swoistą umową, gdzie strony mogą zapisać, to co chcą i na co się godzą, tak długo, jak jest to zgodne z przepisami obowiązującego prawa – powiedział. Dr Ewelina Stobiecka, radca prawny, inicjator i koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji podkreślała, że strony rozwiązując konflikt, niejednokrotnie ustalają warunki współpracy w innych kwestiach a sprawnie działający mediator jest w stanie nie tylko pomoc rozwiązać istniejący konflikt, ale moderować rozmowę w taki sposób, aby także inne kwestie, które mogą stać się sporne w przyszłości, już w tym momencie bezpiecznie ułożyć.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Ustawodawca pozostawia pewną swobodę w doborze metod wyceny aktywów i pasywów. Dookreślenie tej wyceny powinno być zawarte w polityce rachunkowości z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o rachunkowości jako zasad nadrzędnych.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Przed rozmową telefoniczną z Donaldem Trumpem Władimir Putin nieoczekiwanie podpisał dekret korzystny dla wybranych amerykańskich inwestorów. Pozwolił on amerykańskim funduszom sprzedać posiadane rosyjskie papiery wartościowe, ale tylko do wskazanego tajemniczego funduszu.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas