Zamówienia publiczne po nowemu

Uproszczenie procedur udzielania zamówień publicznych i ich uelastycznienie, w tym m.in. wprowadzenie negocjacji jako sposobu doprecyzowania warunków umów z wykonawcami na usługę, która najlepiej odpowiada potrzebom zamawiającego, skrócenie minimalnych terminów przy udzielaniu zamówień oraz zmniejszenie obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia - to tylko niektóre z ważnych rozwiązań, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowego Prawa zamówień publicznych.

Publikacja: 27.10.2015 15:30

Zamówienia publiczne po nowemu

Foto: 123RF

Wprowadzona zostanie elektronizacja zamówień publicznych, co oznacza, że elektroniczna forma komunikacji między zamawiającym a wykonawcą będzie obowiązkowa. Powstanie elektroniczna platforma zamówień publicznych e-Zamówienia, na której będzie znajdował się Biuletyn Zamówień, profil nabywcy i aukcje elektroniczne. Zwiększy to dostępność oraz przejrzystość realizowanych procesów, a jednocześnie zapewnieni bezpieczeństwo danych.

Promowane będą i realnie wykorzystywane pozaekonomiczne cele, takie jak: ochrona środowiska, integracja społeczna, wspieranie innowacyjności, użycie przyjaznych dla środowiska sposobów produkcji, itp. Przewidziano wprowadzenie nowej procedury – partnerstwa innowacyjnego - dotyczącej nabywania produktów i usług, które nie są jeszcze dostępne na rynku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki