Jak likwidować spółkę komandytową

Wspólnicy mogą postanowić w umowie spółki, iż będzie ona istniała tylko w konkretnych okolicznościach, w pewnych zaś ulegnie rozwiązaniu. Jedną z nich może być podjęcie działalności konkurencyjnej przez jednego ze wspólników czy też upływ zakreślonego w umowie czasu, na jaki została zawarta.

Publikacja: 09.10.2015 05:40

Jak likwidować spółkę komandytową

Foto: 123RF

Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania podmiotu co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność minimum jednego uczestnika spółki (komandytariusza) jest limitowana co do zasady wysokością sumy komandytowej.

Powstanie jednej z przyczyn rozwiązania spółki komandytowej (dalej: sp.k.) najczęściej aktualizuje obowiązek zgłoszenia otwarcia jej likwidacji, chyba że uzgodniono inny sposób zakończenia działalności podmiotu (np. sprzedaż przedsiębiorstwa). Ustalenie to najczęściej przybiera postać uchwały wspólników, ale nie ma przeszkód, aby zawrzeć je w pierwotnej umowie spółki bądź by było ono przedmiotem zmiany kontraktu podmiotu. Przy czym porozumienie w sprawie zakończenia działalności spółki po zaistnieniu powodu jej rozwiązania, w razie wypowiedzenia umowy przez wierzyciela wspólnika lub ogłoszenia upadłości uczestnika podmiotu, wymaga zgody nie tylko pozostałych wspólników, ale też odpowiednio wierzyciela bądź syndyka.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10