Reklama
Rozwiń

Przedawnienie roszczenia z urzędu, nie na zarzut

Nie jest wykluczone, że w pozwie czy wniosku egzekucyjnym trzeba będzie wykazać, że dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu lub że dłużnik zrzekł się skorzystania z zarzutu przedawnienia – jest odpowiedni projekt w Sejmie.

Publikacja: 30.09.2015 04:30

Foto: 123rf

Do Sejmu 23 lipca 2015 r. wpłynął przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany dotyczą przepisów art. 187 § 1 pkt 1 k.p.c. oraz art. 797 § 1 k.p.c., normujących obligatoryjne elementy treści pozwu i wniosku egzekucyjnego. Uzupełniono dotychczasowe wymogi formalne tych pism o obowiązek wykazania, że dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu lub że dłużnik zrzekł się skorzystania z zarzutu przedawnienia. Tym samym poselski projekt zakłada odejście od zasady badania przez sąd przedawnienia roszczenia wyłącznie na zarzut pozwanego/dłużnika, a obligować będzie sąd do ustalenia tej kwestii z urzędu. Taka zmiana stanowiłaby niejako powrót do obowiązującej do 1990 r. zasady oceny upływu przedawnienia przez sąd z urzędu, do czego obligował § 3 art. 117 k.c. Przepis ten został skreślony z kodeksu cywilnego ustawą z 28 lipca1990 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny (DzU nr 55, poz. 321), co wiązało się z przeniesieniem na strony procesu kontradyktoryjnego, a właściwie na dłużnika obowiązku wykazania, że roszczenie uległo przedawnieniu.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego