Reklama
Rozwiń

Umowa zawarta przez telefon? Dopiero po potwierdzeniu na piśmie lub e-mailem

Do skutecznego zawarcia umowy przez telefon nie wystarczy zgoda klienta wyrażona bezpośrednio w trakcie jej prowadzenia. Przedsiębiorca musi potwierdzić jej warunki na tzw. trwałym nośniku i poczekać na ich akceptację.

Publikacja: 24.06.2015 06:50

Umowa zawarta przez telefon? Dopiero po potwierdzeniu na piśmie lub e-mailem

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Takie reguły dla umów zawieranych na odległość przy wykorzystaniu telefonu wynikają z ustawy o prawach konsumenta (DzU z 2014 r., poz. 827). Jej przepisy wyraźnie wskazują, że w przypadku gdy przedsiębiorca kontraktuje się z konsumentem w celu zawarcia umowy (umowy na odległość), ma obowiązek poinformować o charakterze rozmowy (jej celu) przed przejściem do samej propozycji oraz podać swoje dane identyfikacyjne lub dane osoby, w imieniu której dzwoni.

Ponadto sprzedawca zobowiązany jest potwierdzić treść proponowanej umowy na tzw. trwałym nośniku. Może to być papier albo inny materiał (np. płyta CD/DVD, pendrive, karta pamięci, dysk twardy) lub narzędzie (e-mail dający się zapisać na twardym dysku) umożliwiające konsumentowi bądź przedsiębiorcy przechowywanie informacji w sposób dający dostęp do nich przez czas odpowiedni do celów, jakim służą (np. przez dwa lata od zawarcia umowy w celu skorzystania z prawa do reklamacji). Istota trwałego nośnika jest taka, że powinna pozwalać na odtworzenie informacji w niezmienionej postaci – bez ingerencji podmiotu, który był ich twórcą. Dlatego trwałym nośnikiem nie jest np. strona internetowa przedsiębiorcy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku