Ubezpieczenie szpitali od błędów medycznych

- Czy ubezpieczenie podmiotu leczniczego prowadzącego szpital z tytułu zdarzeń medycznych jest obowiązkowe? W jakiej sytuacji może dojść do zdarzenia medycznego? – pyta czytelnik.

Publikacja: 29.04.2015 02:00

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4b ustawy o działalności leczniczej (tj. DzU z 2013 r. poz. 217, dalej: u.o.d.l.) podmiot leczniczy prowadzący szpital jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (tj. DzU z 2012 r. poz. 159, zwanej dalej u.o.p.p.). Jednak przepis ten wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku (wcześniej miała być to data 1 stycznia 2014 r.) i od tego dnia powstanie ustawowy przymus zawarcia takiego ubezpieczenia. Do tej daty nie ma prawnego obowiązku zawierania go. Zgodnie z art. 3 ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw z 11 października 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 1290) w okresie do 31 grudnia 2015 r. podmiot leczniczy prowadzący szpital może zawrzeć umowę ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych określonych w przepisach u.o.p.p.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki