Reklama
Rozwiń

Przedawnienie roszczeń: Wierzyciel musi zwracać uwagę na upływ czasu

ZOBOWIĄZANIA| Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Podlegają mu także te, które są już zasądzone prawomocnym orzeczeniem sądu – wyrokiem.

Publikacja: 24.04.2015 02:00

Karolina Durbacz

Karolina Durbacz

Foto: Rzeczpospolita/M P

Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu, a jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe (odsetki), roszczenie o świadczenia okresowe należne po wydaniu prawomocnego orzeczenia, ulega przedawnieniu trzyletniemu. Do odsetek należnych przed dniem wydania orzeczenia stosuje się termin dziesięcioletni.

To nie oznacza, że roszczenia przedawnionego nie można dochodzić w drodze sądowej. Po upływie terminów przedawnienia dłużnik może jednak podnieść w odpowiednim postępowaniu zarzut przedawnienia, co skutkować będzie utratą przez wierzyciela uprawnienia do komorniczej egzekucji wcześniej zasądzonej należności. Jak zatem powinien bronić się wierzyciel przed niekorzystnym dla niego upływem czasu?

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego