Reklama

Lepiej stawiać na ugodę niż spór sądowy

Jednym z możliwych rozwiązań kończących proces jest zawarcie przez przedsiębiorców porozumienia.

Publikacja: 18.03.2015 02:00

Lepiej stawiać na ugodę niż spór sądowy

Foto: www.sxc.hu

W większości przypadków ugoda ma skutki prawne bardzo zbliżone do wyroku. Zawarcie ugody możliwe jest także poza postępowaniem czy przed jego wszczęciem. W praktyce zawezwanie do próby ugodowej przed sądem traktowane jest jako sposób na przerwanie biegu terminu przedawnienia jakiegoś roszczenia.

Zgodnie z art. 223 kodeksu postępowania cywilnego sąd powinien skłaniać strony do zawarcia ugody. Nie ma oczywiście uprawnień, aby ją nakazać przedsiębiorcy. Ustawodawca zawsze wychodzi z założenia, że lepiej jest, gdy strony porozumieją się z własnej woli. Gdy tak się dzieje, to osnowa ugody zawartej przed sądem powinna zostać wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Oczywiście sama treść ugody musi być jasna i nie pozostawiać żadnych wątpliwości. Po podpisaniu ugody żadna ze stron nie może żądać od sądu, aby dokonał jej wykładni bądź uzupełnienia. Tak więc przedsiębiorcy, decydując się na konkretne zapisy ugody, powinni dokładnie przeanalizować jej treść. Później trudno ją zakwestionować lub zmienić. Jedyna szansa w tym zakresie związana jest z wykazaniem, że zawarcie ugody spowodowane zostało błędem co do stanu faktycznego, który obie strony uważały w chwili jej zawierania za niewątpliwy. Nie można się jednak uchylić od skutków prawnych ugody z powodu późniejszego odnalezienia dowodów w zakresie roszczeń, których ugoda dotyczy.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Krzysztof Sikora, Mateusz Mintzberg: Koniec tymczasowości – kontrola inwestycji zagranicznych (FDI) na stałe w Polsce
Reklama
Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Reklama
Reklama
Reklama