Aktualizacja: 18.03.2015 02:00 Publikacja: 18.03.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
W większości przypadków ugoda ma skutki prawne bardzo zbliżone do wyroku. Zawarcie ugody możliwe jest także poza postępowaniem czy przed jego wszczęciem. W praktyce zawezwanie do próby ugodowej przed sądem traktowane jest jako sposób na przerwanie biegu terminu przedawnienia jakiegoś roszczenia.
Zgodnie z art. 223 kodeksu postępowania cywilnego sąd powinien skłaniać strony do zawarcia ugody. Nie ma oczywiście uprawnień, aby ją nakazać przedsiębiorcy. Ustawodawca zawsze wychodzi z założenia, że lepiej jest, gdy strony porozumieją się z własnej woli. Gdy tak się dzieje, to osnowa ugody zawartej przed sądem powinna zostać wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Oczywiście sama treść ugody musi być jasna i nie pozostawiać żadnych wątpliwości. Po podpisaniu ugody żadna ze stron nie może żądać od sądu, aby dokonał jej wykładni bądź uzupełnienia. Tak więc przedsiębiorcy, decydując się na konkretne zapisy ugody, powinni dokładnie przeanalizować jej treść. Później trudno ją zakwestionować lub zmienić. Jedyna szansa w tym zakresie związana jest z wykazaniem, że zawarcie ugody spowodowane zostało błędem co do stanu faktycznego, który obie strony uważały w chwili jej zawierania za niewątpliwy. Nie można się jednak uchylić od skutków prawnych ugody z powodu późniejszego odnalezienia dowodów w zakresie roszczeń, których ugoda dotyczy.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prawie po...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski po pierwszym etapie działania ogłasza sukces: około 60 proc. jego propozycji...
Eksperci nie mają wątpliwości: deregulacja to niezwykle ważny proces, jednak ofensywa legislacyjna, którą rząd p...
Projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych zostanie skorygowany.
Związki zawodowe najwięcej członków pozyskują w pierwszym roku od utworzenia zakładowej organizacji związkowej....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas