Aktualizacja: 18.03.2015 02:00 Publikacja: 18.03.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
W większości przypadków ugoda ma skutki prawne bardzo zbliżone do wyroku. Zawarcie ugody możliwe jest także poza postępowaniem czy przed jego wszczęciem. W praktyce zawezwanie do próby ugodowej przed sądem traktowane jest jako sposób na przerwanie biegu terminu przedawnienia jakiegoś roszczenia.
Zgodnie z art. 223 kodeksu postępowania cywilnego sąd powinien skłaniać strony do zawarcia ugody. Nie ma oczywiście uprawnień, aby ją nakazać przedsiębiorcy. Ustawodawca zawsze wychodzi z założenia, że lepiej jest, gdy strony porozumieją się z własnej woli. Gdy tak się dzieje, to osnowa ugody zawartej przed sądem powinna zostać wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Oczywiście sama treść ugody musi być jasna i nie pozostawiać żadnych wątpliwości. Po podpisaniu ugody żadna ze stron nie może żądać od sądu, aby dokonał jej wykładni bądź uzupełnienia. Tak więc przedsiębiorcy, decydując się na konkretne zapisy ugody, powinni dokładnie przeanalizować jej treść. Później trudno ją zakwestionować lub zmienić. Jedyna szansa w tym zakresie związana jest z wykazaniem, że zawarcie ugody spowodowane zostało błędem co do stanu faktycznego, który obie strony uważały w chwili jej zawierania za niewątpliwy. Nie można się jednak uchylić od skutków prawnych ugody z powodu późniejszego odnalezienia dowodów w zakresie roszczeń, których ugoda dotyczy.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas