Własność intelektualna: Innowacyjny pracownik może wzbogacić przedsiębiorstwo

Dla przedsiębiorcy niezwykle istotne jest precyzyjne określenie obowiązków w umowie o pracę, albowiem wynalazki dokonane przez pracownika poza jej zakresem – nawet w czasie i miejscu pracy – będą przedmiotem praw pracownika, a nie pracodawcy.

Publikacja: 06.03.2015 04:45

Własność intelektualna: Innowacyjny pracownik może wzbogacić przedsiębiorstwo

Foto: www.sxc.hu

Innowacyjność to klucz do zdobycia pozycji na rynku krajowym i zagranicznym. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że oprócz parku maszynowego istotny jest kreatywny i dobrze wyszkolony personel, któremu zwykle powierzane jest zarządzanie projektami. Z tego powodu ważne jest zabezpieczenie interesów przedsiębiorców związanych z nabywaniem praw własności intelektualnej od pracowników. Kwestie te są każdorazowo odmiennie regulowane przez krajowe systemy prawne, a więc standaryzowane rozwiązania w obrocie transgranicznym często się okazują nieskuteczne. Może to mieć wpływ nie tylko na wewnętrzne funkcjonowanie zakładu, ale też na pozostałe sfery działalności firmy, gdyż dopiero skuteczne nabycie przez przedsiębiorcę praw od twórców pozwala na ich przeniesienie na kontrahenta.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki