Reklama
Rozwiń

Forma oświadczenia o poddaniu się egzekucji

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi być sporządzone w formie notarialnej.

Publikacja: 04.03.2015 02:00

Forma oświadczenia o poddaniu się egzekucji

Foto: Rzeczpospolita

W praktyce obrotu gospodarczego często powoływany jest art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. W praktyce mówi się o nim potocznie „trzy siódemki" czy „777". I dobrze, że akurat ten przepis jest tak łatwo kojarzony, bo rodzi istotne skutki związane z zobowiązaniami. Ważne jest także, aby i przedsiębiorca precyzyjnie rozumiał związane z nim następstwa prawne.

Cytowany artykuł wymienia tytuły egzekucyjne. Chodzi o tytuł, który ma po nadaniu mu przez sąd miejsca zamieszkania dłużnika klauzuli wykonalności. Oznacza to, że wierzyciel nie musi kierować sprawy do sądu i udowadniać roszczenia, ale właściwie od razu może się zabrać do ściągania należności. Jednym z tytułów egzekucyjnych jest akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji. Obejmuje on obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku albo też indywidualnie oznaczonych, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest jego wykonanie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego