W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która pozwala im spóźnić się z taką zapłatą 14 dni.
– Obecnie nawet jednodniowe opóźnienie w opłacie składek do ZUS pozbawiało niepełnosprawnego przedsiębiorcę możliwości wystąpienia o refundację składek: emerytalnej i rentowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). – Z pytań, które docierają do mnie od takich przedsiębiorców, wiem, że obawiają się niezachowania terminów zapłaty tych składek, do czego czasem dochodzi nie z ich winy – uzupełnia.
Z informacji przedstawionych przez Jarosława Dudę, pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych, w czasie sejmowej debaty nad tymi przepisami wynika, że obecnie 34 tys. niepełnosprawnych prowadzących działalność korzysta z możliwości refundacji z PFRON części składek, które płacą do ZUS. W co najmniej kilkudziesięciu wypadkach przedsiębiorca, który spóźnił się z zapłatą składki do ZUS, musiał później zwracać otrzymane dofinansowanie.
Kilka takich spraw trafiło do sądów. Okazało się wtedy, że przepisy dyskryminują osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych na etatach i z tego tytułu starający się o dofinansowania z PFRON mogą spóźnić się z zapłatą składek nawet 14 dni bez utraty prawa do refundacji z funduszu części wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika.
W myśl noweli zmiany mają wejść w życie w październiku 2015 r. W głosowaniu przepadł wniosek mniejszości, aby przyspieszyć ten moment o cztery miesiące. Został on odrzucony przez większość parlamentarną.
Prowadzący działalność i rolnicy starający się o refundację części składek za siebie czy niepełnosprawnych domowników zyskają także nowe możliwości odraczania zwrotu nienależnie uzyskanego z PFRON wsparcia. W porozumieniu z funduszem będą mogli się starać o umorzenie w całości lub w części należności wynikającej z obowiązku zwrotu pobranej nienależnie refundacji. Po zmianach możliwe będzie także odroczenie terminu płatności takiego długu lub rozłożenie go na raty.
Zmiany wejdą w życie w ciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny: trafi do Senatu