Zawieranie porozumień ograniczających konkurencję a w szczególności karteli jest bardzo szkodliwe zarówno dla konkurencji, jak i dla konsumentów. Za udział w takim nielegalnym porozumieniu przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. przychodów. Prawo antymonopolowe przewiduje jednak pewne możliwości uniknięcia lub zmniejszenia sankcji finansowej.

Ma to miejsce w przypadku podjęcia przez przedsiębiorcę współpracy z urzędem w ramach programu łagodzenia kar leniency. Jest to procedura bardzo podobna do instytucji świadka koronnego w prawie karnym. Z dniem 18 stycznie 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której celem jest m.in. skuteczniejsze wykrywanie i eliminowanie niezgodnych z prawem praktyk. Jedną ze zmian będzie wprowadzenie kar finansowych na osoby zarządzające przedsiębiorstwem.

To zatem ostatni moment aby uniknąć odpowiedzialności indywidualnej. Przedsiębiorcy, którzy do 18 stycznia złożą wniosek leniency mogą liczyć na bardziej otwarte podejście urzędu przy weryfikowaniu przesłanek uprawniających do skorzystania z tego programu. Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące leniency nawet anonimowe będą udzielane przez pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej UOKiK.

Treść listu

Warszawa 2. 12.2014

Szanowni Państwo,

18 stycznia 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która wprowadza obok istniejącej już odpowiedzialności finansowej przedsiębiorców m.in. odpowiedzialność osób zarządzających przedsiębiorstwem za najbardziej szkodliwe porozumienia ograniczające konkurencję i wydłuża okres przedawnienia możliwości wszczęcia postępowania antymonopolowego z jednego roku do 5 lat.

Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie skuteczności egzekwowania przestrzegania reguł konkurencji, aby zapewnić przedsiębiorcom możliwość działania w warunkach niezniekształconych przez kartele oraz praktyki monopolistyczne, a konsumentom korzyści w postaci niższych cen, bardziej innowacyjnych produktów i usług oraz szerszego wyboru. Takie korzyści dla konsumentów płyną z niezakłóconej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami.

Wprowadzone zmiany pokazują, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zdeterminowany, aby zwiększyć skuteczność eliminowania z polskiej gospodarki karteli i zamierza wraz z wejściem w życie nowelizacji z nową energią przystąpić do realizowania swoich zadań w tym zakresie.

Mając to na uwadze przypominamy, że skruszeni uczestnicy antykonkurencyjnych porozumień maja możliwość uniknięcia surowej kary lub jej obniżenie, w sytuacji gdy zdecydują się na współpracę z prezesem urzędu w ramach programu łagodzenia kar – tzw. programu leniency.

Ci z przedsiębiorców – uczestników karteli – którzy chcieliby wraz z nowym rokiem rozpocząć działalność z czystym kontem i zdecydują się na złożenie wniosku leniency przed 18 stycznia 2015 r. mogą liczyć na otwarte podejście urzędu przy weryfikowaniu spełnienia przesłanek uprawniających do skorzystania z dobrodziejstwa programu leniency.

Jednocześnie należy wykazać, że złożenie prawidłowego wniosku lenie nicy i tym samym zaniechanie zakazanych porozumień przed 18 stycznia 2015 r. uchroni osoby zarządzające przedsiębiorstwem przed odpowiedzialnością finansową za dopuszczenie do naruszenia przez przedsiębiorcę zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

Wniosek leniency może być złożony osobiście, pocztą, faksem, a także e-mailem na adres: leniency@uokik.gov.pl. W dwóch ostatnich przypadkach niezbędne jest dostarczenie do urzędu oryginału wniosku w ciągu 3 dni. Wniosek może być złożony również ustnie do protokołu. Dodatkowe informacje o programie leniency można uzyskać pod numerem infolinii: 22 55 60 555.

Prosimy o możliwie najszersze rozdysponowanie informacji zawartych w niniejszym liście wśród zainteresowanych osób.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Adam Jasser