Na koniec 2013 r. według bazy danych Regon było 2 961 733 zarejestrowanych działalności gospodarczych. Jednak to nie oznacza, że wszystkie z tych osób w tym okresie prowadziły swoje firmy. Prawo daje bowiem przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności na dwa lata. Z danych GUS wynika, że pod koniec ub.r. z tego rozwiązania skorzystało 382 629 osób. Po odjęciu „zawieszonych" zostałoby więc 2 579 104 aktywnych mikrofirm.
Jednak nawet ta liczba nie jest wiarygodna, jako że nawet resort gospodarki przyznaje, iż w REGON jest nadal sporo wpisów dotyczących osób już nieżyjących, na dodatek mnóstwo osób zawieszających działalność nie wraca do niej po dwóch latach i jednocześnie nie informuje rejestru o zakończeniu działalności. Stąd wpisany do jednej z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pomysł, aby automatycznie wykreślać z REGON firmy, który po upływie dwuletniego okresu zawieszenia działalności nie wróciły do życia.
Pewności co do liczby aktywnych mikrofirm nie dają także dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według jego baz danych na koniec IV kwartału 2013 roku płacących składki osób prowadzących działalność gospodarczą było łącznie 1 528 417, z czego 302 876 to ludzie korzystający z preferencyjnych, obniżonych składek. Jak widać, liczba płacących składki ZUS-owskie przedsiębiorców byłaby znacznie niższa od liczby zarejestrowanych mikrofirm.
Ale tę różnicę da się wyjaśnić faktem, że jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i pracuje jednocześnie w innym miejscu, choćby na etacie, to składki ZUS-owskie płaci tylko od dochodów z jednego z tych źródeł.
W tej sytuacji w określeniu, ile osób aktywnie działa jako przedsiębiorcy, mogą pomóc dane resortu finansów o rozliczeniach podatkowych za rok 2013. Według nich podatników osiągających przychody z działalności, którzy rozliczali się za pomocą karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oraz osób płacących wg liniowej, 18-proc. stawki było łącznie 1 102 874.
Do tego dochodzą jeszcze osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i płaciły podatek na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej. Takich osób było 1 695 957. Jednak w tej grupie są nie tylko przedsiębiorcy, ale także ich małżonkowie. Nie ma dokładnych danych o tym, ile spośród tego grona to wyłącznie osoby prowadzące działalności, ale jeśli proporcje z ostatnich lat nie uległy zmianie, to można oszacować ich liczbę na ok. 1,25 mln. Łącznie więc dawałoby to prawie 2,36 mln działających aktywnie mikrofirm.
Dla roku 2012 Tax Care szacował liczbę aktywnych działalności gospodarczych na blisko 2,3 mln, więc jest niewielki wzrost. To jest o tyle prawdopodobne, że na koniec ubiegłego roku liczba zarejestrowanych mikrofirm była o nieco ponad 44 tys. większa niż w 2012 r.
—Marek Siudaj, Tax Care