Planowanie działań w MSP a finansowanie zwrotne jest projektem realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego głównym celem jest rozwój małych i średnich przedsiębiorstw poprzez poprawę ich dostępu do specjalnie dostosowanych instrumentów zewnętrznego finansowania zwrotnego przez zapewnienie usług doradczo-szkoleniowych.

W zakresie tego projektu doradca KSU (Krajowy System Usług dla MSP) bada potrzeby konkretnej firmy, doradza, jak osiągnąć zamierzony cel biznesowy, dobiera najkorzystniejszy kredyt lub leasing spośród produktów finansowych oraz ułatwia załatwianie formalności z wybraną instytucją finansową. Następnie jego zadaniem jest pomoc w realizacji przedsięwzięcia i zarządzania finansami firmy przez ok. sześciu miesięcy.

Małe przedsiębiorstwa napotykają największe bariery w dostępie do finansowania

Obecnie przedsiębiorcy mogą liczyć na produkty finansowe (w tym m.in. kredyty inwestycyjne, obrotowe, leasing) specjalnie dopasowane przez instytucje finansowe uczestniczące w programie, czyli te, które podpisały z PARP stosowne umowy. A są to:

- ?Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa (SKbank) w Wołominie,

- ?Idea Bank SA,

- ?Pekao Leasing Sp. z o.o.,

- ?Deutsche Bank Polska SA,

- ?Bank Spółdzielczy w Sieradzu,

- ?Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu,

- ?Bank Gospodarki Żywnościowej SA.

Same usługi doradczo-szkoleniowe są świadczone na terenie całej Polski przez ?11 wyspecjalizowanych w tej dziedzinie podmiotów na podstawie umów podpisanych z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i zgodnie z wypracowanym standardem świadczenia tych usług.

Grupa docelowa

Główną grupą docelową projektu stanowią przedsiębiorcy z sektora MSP (w tym start-upy, czyli firmy, które dopiero rozpoczęły prowadzenie działalności). Z uwagi jednak na fakt, że to mikro- i małe przedsiębiorstwa napotykają największe bariery w dostępie do finansowania zwrotnego, średnie firmy będą mogły skorzystać z usługi tylko w wyjątkowych sytuacjach. Możliwość udziału w projekcie średnich firm  dotyczy tzw. małych-średnich, czyli firm, które z uwagi na wysokość obrotów ?i stan zatrudnienia kwalifikują się wprawdzie do grupy średnich, jednak analiza ich potrzeb wykaże potrzebę skorzystania przez nie ?z usługi doradczo-szkoleniowej i dostosowanej oferty (np. z uwagi na aktualną sytuację organizacyjną lub finansową firmy, dotychczasowe trudności w pozyskaniu finansowania zwrotnego spowodowane brakiem dostosowanej oferty, skutkujące pogarszaniem się sytuacji firmy/ograniczeniami możliwości rozwoju itp.).