Od 2011 roku Komisja Europejska oraz firmy informatyczne realizują wspólny program, którego celem jest rozwój nowoczesnych technologii i aplikacji internetowych (Future Internet Public-Private Partnership). Jego celem jest zaangażowanie partnerów przemysłowych, naukowych i biznesowych w rozwój innowacji internetowych. W najbliższym czasie, dzięki współfinansowaniu tego programu ze środków europejskich, wszystkie małe i średnie firmy, w tym te dopiero utworzone (start-up), będą mogły powalczyć o specjalne dotacje.

Wszystko dlatego, że FI-PPP wkracza obecnie w finalną, decydującą fazę. Powstała już infrastruktura techniczna (infrastruktura sieciowa, tzw. platforma cloudowa) i znaczna część oprogramowania do generowania usług i aplikacji internetowych. W związku z tym Komisja Europejska planuje udostępnienie tej infrastruktury dla małych i średnich firm oraz indywidualnych innowatorów i start-upów. Podmioty te uzyskają dofinansowanie w ramach 16 konkursów przeprowadzonych jesienią bieżącego roku. Konkursy będą miały charakter ogólnoeuropejski, a dzięki pozyskanym środkom firmy mają tworzyć aplikacje internetowe z wykorzystaniem infrastruktury i narzędzi FI-PPP. Łączny budżet konkursu wyniesie 80 mln euro. Zgodnie z przewidywaniami KE wsparcie powinno zostać przyznane na realizację ok. 1300 małych projektów, a efektem FI-PPP będzie wdrożenie ok. 300 innowacji rynkowych.

Tylko pro forma można wskazać, że pełne prawo do udziału w tych konkursach mają polskie firmy. Aby przybliżyć im zasady działania programu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z PARP i PCSS organizuje w dn. 23 października w Poznaniu warsztaty i dzień informacyjny dla osób zainteresowanych udziałem w konkursach FI-PPP. Wydarzenie jest skierowane głównie do MSP, nowopowstających firm (start-up) i przedsiębiorców oraz naukowców zainteresowanych tworzeniem innowacji w branży internetowej.