Przepisy ogólnie określają, kiedy towar jest niezgodny z umową. ?O niezgodności z umową możemy mówić wtedy, gdy rzecz jest niekompletna albo posiada wady fizyczne bądź prawne. Towar jest niezgodny z umową, jeżeli nie nadaje się do tego, do czego jest zwykle używany, np. gdyby przemakały kalosze.

Innym rodzajem niezgodności produktu z umową jest brak właściwości, które powinny go cechować i  o jakich zapewniał sprzedawca bądź reklama. Może np. być tak, że buty górskie wyposażone są w podeszwę, która nie nadaje się do chodzenia po skałach.

Niezgodność z umową występuje, gdy rzecz jest niekompletna albo ma wady fizyczne bądź prawne

W myśl art. 6 ustawy z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (DzU nr 141, poz. 1176 ze zm.) za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową uważa się również nieprawidłowość w jego zamontowaniu i uruchomieniu, jeżeli czynności te zostały wykonane w ramach umowy sprzedaży przez sprzedawcę lub przez osobę, za którą ponosi on odpowiedzialność, albo przez kupującego według instrukcji otrzymanej przy sprzedaży.

Sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć.

Jeżeli konsument wykryje niezgodność towaru z umową, może najpierw żądać albo wymiany towaru na nowy, pozbawiony wad, albo nieodpłatnej naprawy. Wybór żądania należy do kupującego, sprzedawca nie może np. odmówić wymiany, chyba że nie dysponuje zapasem danych rzeczy albo nie ma możliwości ich sprowadzenia bądź gdy sprowadzenie z hurtowni pociągałoby za sobą nadmierne koszty. Przy ocenie, czy koszty rzeczywiście są nadmierne,  uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.

Jeżeli wymiana lub nieodpłatna naprawa towaru jest niemożliwa albo wymaga nadmiernych kosztów bądź gdy sprzedawca nie zdoła tego zrobić w odpowiednim czasie, kupujący może zażądać obniżenia ceny, ?a nawet odstąpić od umowy, choć ta ostatnia możliwość nie dotyczy tych przypadków, gdy stwierdzona wada jest nieistotna.