Zaledwie kilka dni temu zatrudniliśmy pracownika na czas określony ośmiu miesięcy. Okazało się, że toczył on spór z poprzednim pracodawcą o przywrócenie do pracy. Sąd uwzględnił jego powództwo, a wyrok uprawomocnił się już w trakcie trwania nowego stosunku pracy. Pracownik od razu chce odejść (tj. bez zachowania 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia), twierdząc, że w poprzednim miejscu pracy miał lepsze warunki finansowe i, że wystarczy, jak o swoich planach poinformuje nowego przełożonego zachowując trzydniowe uprzedzenie. Jakie są zasady rozwiązania umowy nawiązanej u innego pracodawcy przed przywróceniem do pracy w poprzedniej firmie?

– pyta czytelnik.

Jeśli pracownik podjął zatrudnienie u innego pracodawcy przed przywróceniem na etat, może bez wypowiedzenia – za trzydniowym uprzedzeniem – rozwiązać umowę z nowym szefem w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy (tj. w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku uwzględniającego jego powództwo).

Rozwiązanie umowy w tym trybie pociąga za sobą skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem angażu przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Powyższe wynika z art. 48 § 2 k.p.

Tydzień na decyzję

Cytowany przepis wprowadza zatem szczególny tryb rozwiązania stosunku pracy. Istotne jest, że dotyczy on każdego rodzaju umowy o pracę, nawet tej terminowej, której nie można wypowiedzieć.

Wprowadza on też fikcję prawną. Mimo że to podwładny rozwiązuje stosunek pracy, traktuje się tę sytuację, jakby zrobił to pracodawca, zachowując okres wypowiedzenia.

Siedmiodniowy termin przewidziany na rozstanie z nowym przełożonym koresponduje z tożsamym okresem podanym w § 1 tego przepisu. Wyznacza on pracownikowi siedmiodniowy termin na zgłoszenie swojej gotowości do podjęcia obowiązków u poprzedniego pracodawcy (liczony od uprawomocnienia się wyroku przywracającego go do pracy).

Najlepiej na piśmie

Ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej formy dla zgłoszenia przez podwładnego uprzedzenia, że wraca do poprzedniego pracodawcy. Jednak  do celów dowodowych najlepiej zachować formę pisemną >patrz wymiana korespondencji mailowej między pracodawcą a pracownikiem.

Przykład korespondencji mailowej

DO: sandra.nowak.ut@xy.pl

OD: amanda.kowalska.ut@xy.pl

TEMAT: uprzedzenie o rozwiązaniu umowy o pracę

WYSŁANO: 2014-09-09 09:53

Witam,

w związku z uprawomocnieniem się w dniu 05.09.2014 r. wyroku Sądu Rejonowego w Płocku IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12.06.2014 r. w/s IV P 00/14 przywracającego mnie do pracy w X sp. z o.o., na podstawie art. 48 § 2 k.p., z zachowaniem 3-dniowego terminu, uprzedzam o rozwiązaniu mojej umowy o pracę zawartej 03.07.2014 r. ze skutkiem na 12.09.br. Proszę zatem o wystawienie w tej dacie świadectwa pracy, w którym będzie wskazany tryb rozwiązania mojej umowy o pracę przez Pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Okażę odpis ww.?prawomocnego wyroku przywracającego mnie do pracy.

Z poważaniem

Amanda Kowalska, referent ds. logistyki

I WARIANT

:

DO: amanda.kowalska.ut@xy.pl

OD: sandra.nowak.ut@xy.pl

RE: uprzedzenie o rozwiązaniu umowy o pracę

ODEBRANO: 2014-09-09 10:20

Szanowna Pani,

dziękuję za informację. Proszę o okazanie prawomocnego wyroku przywracającego Panią do pracy. Jeżeli wyrok ten uprawomocnił się ?5 września 2014 r., wystawię świadectwo pracy zgodnie z Pani prośbą.

Z poważaniem

Sandra Nowak, właściciel Usługi Transportowe Sandra Nowak

I Wariant jest prawidłowy. Pani Amanda Kowalska rozwiązała bowiem angaż w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku przywracającego ją do pracy zachowując 3-dniowy termin uprzedzenia Pani Sandry Nowak o swojej decyzji;

II WARIANT

(założenie: wyrok przywracający panią Amandę Kowalską do pracy uprawomocnił się 3 września 2014 r.; domaga się ona rozwiązania angażu z 10 września 2014 r.):

DO: amanda.kowalska.ut@xy.pl

OD: sandra.nowak.ut@xy.pl

RE: uprzedzenie o rozwiązaniu umowy o pracę

ODEBRANO: 2014-09-09 10:20

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 48 § 2 k.p. pracownik może rozwiązać umowę o pracę ?z nowym pracodawcą bez wypowiedzenia, w ciągu 7 dni od daty ?uprawomocnienia się wyroku przywracającego go do pracy. Powinien jednak zachować 3-dniowy termin uprzedzenia nowego zatrudniającego. Pani tego terminu nie dotrzymała. Wyrok z 12 czerwca 2014 r. uprawomocnił się bowiem 3 września 2014 r. (patrz: założenie do ?II Wariantu), najpóźniej zatem 7 września powinna mnie Pani uprzedzić o rozwiązaniu angażu. Nie rozwiąże się on zatem ?10 września br. i w tym dniu nie wystawię Pani świadectwa pracy. Zrobię to 12 września br.

Z poważaniem

Sandra Nowak, właściciel Usługi Transportowe Sandra Nowak

II Wariant jest prawidłowy. Pani Amanda Kowalska nie zachowała 3-dniowego terminu uprzedzenia pani Sandry Nowak o rozwiązaniu angażu w ciągu 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku przywracającego ją do pracy. W konsekwencji nie musi ona ?(choć może) zgodzić się na rozstanie z panią Amandą Kowalską ?10 września 2014 r.

III WARIANT

(założenie: angaż pani Amandy Kowalskiej był zawarty ?na czas określony 8 miesięcy z możliwością jego rozwiązania ?z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, pozostałe kwestie – jak w Wariancie I):

DO: amanda.kowalska.ut@xy.pl

OD: sandra.nowak.ut@xy.pl

RE: uprzedzenie o rozwiązaniu umowy o pracę

ODEBRANO: 2014-09-09 10:20

Szanowna Pani,

zgodnie z pkt 4 Pani umowy o pracę zawartej w 3 lipca 2014 r. ?na czas określony 8 miesięcy, obowiązuje Panią 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Pani stosunek pracy nie rozwiąże się zatem ?12 września br. i w tym dniu nie wystawię Pani świadectwa pracy, ?w dodatku z informacją, że to pracodawca wypowiedział Pani umowę.

Z poważaniem

Sandra Nowak, właściciel Usługi Transportowe Sandra Nowak

III Wariant jest nieprawidłowy. Sposób rozwiązania angażu z art. 48 ?§ 2 k.p. dotyczy każdego rodzaju umowy o pracę, nawet tej terminowej, bez względu na to, czy może być ona wypowiedziana. Natomiast rozwiązanie kontraktu w tym trybie pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem angażu przez pracodawcę za wypowiedzeniem.